Czarna i Biała Hańcza, Kanał Augustowski – spływ kajakowy Komfort 8 dni

Bystry nurt i naturalne przeszkody na Białej Hańczy. Relaks i leniwe wiosłowanie na Czarnej Hańczy. Polska i Litwa w jednym wydaniu, czyli "Black and White" w kajaku. Noclegi w Villi Skomanda w Augustowie, 6 dni spływu NOWOŚĆ

Wigry

Płaska

8 / 6 dni

82 km

Villa Skomanda w Augustowie

HB - śniadania, obiadokolacje

zorganizowany z opieką ratownika

różne stopnie trudności

Chyba wszyscy kajakarze znają szlak Czarnej Hańczy. Jednak niewielu wie, że kilkadziesiąt kilometrów dalej, tuż za granicą z Litwą, płynie siostrzana rzeka Biała Hańcza. Szlak równie piękny, o odmiennym charakterze rzeki i mniej odwiedzany.

Chcesz odprężyć się na spokojnym nurcie najpiękniejszej z polskich rzek? By następnie doświadczyć czegoś nowego i naprawdę ekscytującego po drugiej stronie granicy Polski?  Popłyń z nami!

Czarna Hańcza – królowa rzek Pojezierza Augustowskiego. Szlak kajakowy rozpoczyna się od Jeziora Wigry, gdzie rzeka przepływa przez teren Wigierskiego Parku Narodowego. Dalej rzeka płynie leniwie wśród wysokich trzcin, czasem tworząc szerokie, bagienne rozlewiska. Za miejscowością Wysoki Most Czarna Hańcza przyśpiesza, meandrując pośród malowniczych borów Puszczy Augustowskiej i bagnistych łąk puszczańskich wsi. Puszcza Augustowska to drugi co do wielkości w kraju zwarty kompleks leśny, o powierzchni ponad 114 tys. ha. W Rygolu rzeka łączy się z systemem wodnym Kanału Augustowskiego, a z jego wodami płynie na Białoruś.

Biała Hańcza (Baltoji Ancia) – za miejscowością Kapciamiestis rzeka płynie w głębokim wąwozie. Wrażenie jest piorunujące, strome, dzikie zbocze, łoskot wody w dole, biel piaszczystego dna. Urzekający krajobraz. Dalej koryto rzeki rozszerza się i na odcinku 8 km ma szerokość 200-300 m. Jest to spowodowane zbudowaniem zapory wodnej i elektrowni przy ujściu dwóch innych rzek do Białej Hańczy. Na odcinku 4,5 km, od zapory do ujścia Biała Hańcza ma bardzo ostry nurt. Spadek wynosi tu 9,9 m (około 2,2 m/km). W rzece jest dużo głazów. Bystrza, zakręty, zwalone drzewa. To najbardziej emocjonujący odcinek na całej trasie. Na koniec wpada do Niemna.

Kanał Augustowski – wodny cud natury i rąk ludzkich, malowniczo wtopiony w lasy puszczańskie. Zabytkowe, ręcznie obsługiwane śluzy pamiętają zamierzchłe czasy i stanowią dziś niesamowitą atrakcję dla kajakarzy.

Trasa spływu Czarną Hańczą i Kanałem łatwa, dostępna dla początkujących. Trasa spływu rzeką Białą Hańczą dość trudna, ze względu na liczne bystrza, szybki nurt i miejscami powalone drzewa, gdzieniegdzie głazy.

Dogodne i komfortowe noclegi w Villi Skomanda w Augustowie, smaczne domowe posiłki, codzienne transfery, moc dodatkowych atrakcji na miejscu, kompleksowa organizacja.

Zakwaterowanie: Augustów – pokoje w bungalowie lub domki letniskowe Villi Skomanda, lub pole namiotowe obok Villi.
Wyżywienie: HB – śniadania, obiadokolacje

SPŁYW Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim – 6 dni – sprawdź ofertę

Błogi relaks i prawdziwe emocje – dwie rzeki, dwa kraje i dwa różne charaktery!

Terminy

SBCzH1 | 06.07-13.07.2024 Rezerwuj
SBCzH2 | 20.07-27.07.2024 Rezerwuj
SBCzH3 | 17.08-24.08.2024 Rezerwuj

Program

Dzień 1

Przyjazd uczestników do Augustowa, zakwaterowanie   /w godz.: 15:00 – 23:00/.

Baza SZOT obejmuje 8 hektarów terenu, gdzie znajduje się Villa Skomanda – komfortowe pokoje, restauracja, bungalow – pokoje z oddzielnymi wejściami z werandy, 4-osobowe domki letniskowe. Tutaj mieści się biuro turystyczne SZOT, wypożyczalnia sprzętu wodnego /kajaki, canoe/, rowerów /tylko dla gości zakwaterowanych/ a także plac zabaw dla dzieci, tradycyjna sauna opalana drewnem, wiata biesiadna z grillem i miejscem ogniskowym, toalety, prysznic, duży parking samochodowy. Wszystko na ogrodzonym terenie, w otoczeniu podmokłego lasu i dużej przestrzeni zieleni. W odległości 400 metrów znajduje się Kanał Augustowski i Puszcza Augustowska; tutaj wiedzie Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

Dzień 2

godz. 9:00    Przejazd nad Jezioro Wigry, tuż przy klasztorze. Krótkie indywidualne zwiedzanie Pokamedulskiego Zespołu Klasztornego.

Tutaj w 1999 roku odpoczywał Papież Jan Paweł II. Stąd roztacza się piękny widok na panoramę Jeziora Wigry.
Przed wypłynięciem omówienie spraw organizacyjnych i zasad bezpieczeństwa na wodzie.

Spływ Czarną Hańczą: Wigry – Maćkowa Ruda   /10 km

Początek spływu na Jeziorze Wigry, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, dalej wpływamy na niewielkie Jezioro Postaw. Następnie płyniemy meandrującą pośród wysokich trzcin rzeką Czarną Hańczą. Po drodze mijamy niewielkie wioski. Na rzece rozwidlenia, małe wysepki porośnięte trawą. Po spływie powrót do Augustowa.

Dzień 3

Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.

Spływ Czarną Hańczą: Maćkowa Ruda – Gulbin    /14 km

Odcinek rzeki z wolnym nurtem i wysepkami porośniętymi trzciną, otoczony łąkami i polami. Dalej bardzo ciekawy etap z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska z trzciną. Rzeka dość szeroka z bujną i urokliwą roślinnością wodną. Dookoła piękny krajobraz!
Po spływie powrót do Augustowa.
Wieczorem wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Dzień 4

Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.

Spływ Czarną Hańczą: Gulbin – Okółek   /13 km

Początkowo rzeka płynie w dolinie z brzegami porośniętymi lasem, od czasu do czasu mijając zabudowania niewielkich wsi. Dalej wpływa w zwarty kompleks leśny Puszczy Augustowskiej, coraz silniej meandrując. Na koniec wije się pośród podmokłych łąk i wysokich szuwarów. Nurt leniwy ale ułatwiający płynięcie, dno rzeki porośnięte bujną roślinnością wodną. Rzeka niezbyt szeroka z dogodnymi miejscami na przystanek i kąpiel. Po spływie powrót do Augustowa.

Dzień 5

Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.

Spływ Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim: Okółek – Mikaszówka   /16 km

Rozpoczynamy spokojnym fragmentem rzeki płynącej przez puszczańskie łąki, z dala od wiejskich zabudowań. Wysokie trawy i trzciny, brak przeszkód. Po 4 km krajobraz zmienia się, wpływamy w “serce” Puszczy Augustowskiej. Rzeka wije się serpentyną w moczarowatej dolinie obrzeżonej lasem. Wartki ale bezpieczny nurt ułatwiający płynięcie. Rzeka kręta, miejscami powalone przez bobry drzewa, dające się opłynąć. Na koniec 2-kilometrowy odcinek Kanału Augustowskiego z dwiema zabytkowymi, ręcznie obsługiwanymi śluzami – Sosnówek i Mikaszówka (atrakcja!). Po spływie powrót do Augustowa.

Dzień 6

8:30 – Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu, do Jezdas na Litwie /ok. 1,5 godz.

Spływ kajakowy Białą Hańczą: Jezdas – Menciškė    /17 km

Płyniemy na południe. Rzeka niezbyt szeroka, o piaszczystym dnie, wartko meandruje w otoczeniu lasu. Brzegi raz wznoszą się w górę, raz opadają płasko ku wodzie. Miejscami rzeka się zwęża, tworząc bystrza. Od czasu do czasu trudne przejścia przez zwalone drzewa (atrakcja!). Wokół jasny sosnowy las i piękne widoki.

Po spływie powrót do Augustowa ok. 18:00.

Dzień 7

Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.

Spływ Kanałem Augustowskim: Mikaszówka – Płaska    /12 km

We wsi Mikaszówka warto odwiedzić drewniany kościółek zbudowany w tradycyjnym puszczańskim stylu. Spływ rozpoczynamy na Kanale Augustowskim, dalej przepłyniemy jeziorami malowniczo wtopionymi w leśny krajobraz Puszczy Augustowskiej. Na trasie trzy śluzy, w tym jedna dwukomorowa Paniewo z różnicą poziomów wody 6,40m! Po spływie powrót do Augustowa.

Dzień 8

Po śniadaniu wykwaterowanie (do godz. 11:00) i wyjazd uczestników.

Lub przedłużenie pobytu i: zwiedzanie Augustowa, indywidualna wycieczka rowerowa (wypożyczalnia rowerów na miejscu w Villi Skomanda), rejsy statkami, catamaranami, gondolami, udział w indywidualnych spływach kajakowych i wiele innych atrakcji.
Proponujemy również udział w wycieczkach jednodniowych: po Suwalszczyźnie i na Litwę do Wilna i Trok.

Rezerwacja wycieczek w recepcji; odbiór uczestników i transport powrotny do Villi Skomanda.


Cena

 • 2679 zł /osoba
 • 1899 zł /dziecko do 12 lat w pokoju z 2 osobami
 • 2489 zł/ dziecko do 12 lat w pokoju z 1 osobą
 • 2119 zł /3-cia osoba w pokoju
  Opcja bungalow – w pokoju 2-osobowym

 

 • 2439 zł /osoba
 • 2239 zł /dziecko do 12 lat
  Opcja domek letniskowy – dla 4 osób

 

 •  2619 zł /osoba
 •  2419 zł /dziecko do 12 lat
  Opcja domek letniskowy – dla 3 osób

 

 •  2959 zł /osoba
 •  2759 zł /dziecko do 12 lat
  Opcja domek letniskowy – dla 2 osób

 

 • 2089 zł /osoba
 • 1889 zł /dziecko do 12 lat
  Opcja namiot – pole namiotowe SZOT

Cena zawiera

 • miejsce w 2-os. kajaku polietylenowym VISTA / CRUISER II / HORIZON z wyposażeniem (wiosło, kamizelka asekuracyjna, miękkie siedzisko) – 6 dni
 • 7 noclegów w Villi Skomada – zgodnie z opcją
 • 7 x wyżywienie (śniadanie, gorąca obiadokolacja); dziecko do 12 lat – ½ porcji obiadokolacji
 • ognisko z kiełbaskami
 • transfery osób busem / autokarem z i do Bazy SZOT w Augustowie, zgodnie z programem
 • opieka ratownika wodnego / instruktora – 6 dni
 • karta wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego
 • opłata wodowań
 • korzystanie z grilla, leżaków
 • bezpłatny Internet WiFi
 • ubezpieczenie NNW (T.U. EUROPA, suma ubezpieczeniowa 20000 zł) – Polska i NNW + KL (T.U. EUROPA, s.u.: NNW 5000 euro + KL 40000 euro) – Litwa
 • składka do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego w wys. 2 zł
 • składka do Turystycznego Funduszu Promocyjnego w wys. 2 zł

Potrzeby żywieniowe, ewentualne diety należy zgłosić w recepcji najpóźniej dwa dni przed przyjazdem.

Parking samochodu na czas spływu – bezpłatnie.
Dla Stałych Kajakarzy – rabat.


Dodatkowo płatne

 • opłata miejscowa w Augustowie – 21 zł /osoba /spływ
 • dopłata do pokoju 1-osobowego710 zł /osoba /spływ
 • śluzowania na Kanale Augustowskim (5 na szlaku) – 5,40 zł /kajak/śluza. Śluzy czynne są do godz. 19.00.
 • w przypadku Opcji NAMIOT, prysznice w Bazie SZOT dodatkowo płatne – 5 zł/prysznic
 • dopłata do 1-os. kajaka CAROLINA/ CUSTOMLINE lub płynięcie pojedynczo – 115 zł /spływ
 • wypożyczenie wodoodpornego worka kajakowego 55l / wodoszczelnej beczki 3,5l/10,4l – 30 zł/spływ /+ kaucja 50 zł/
 • korzystanie z sauny w Villi Skomanda – 250 zł/2 godz./grupa
 • możliwość zwiększenia sumy ubezpieczeniowej
 • dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży – 2,5% ceny imprezy. Więcej informacji tutaj. Zapoznaj się z: Ogólne Warunki Ubezpieczenia – Koszty Rezygnacji
 • do nabycia w biurze: mapy szlaków kajakowych, wodoszczelne etui na telefon komórkowy, czapki przeciwsłoneczne, płaszcze przeciwdeszczowe.

Informacje dodatkowe

 • Podczas spływu na Litwie należy posiadać przy sobie paszport lub dowód osobisty; dzieci – paszport lub dowód tymczasowy. Litwa należy do Unii Europejskiej. Waluta: euro. Różnica strefy czasowej +1 godzina. Więcej informacji: Poradnik turysty.
 • Spływ polecany dla osób posiadających już podstawowe umiejętności pływania kajakiem. Uczestnicy spływów to osoby w różnym wieku, w parach lub pojedynczo, rodziny, studenci, seniorzy. Wszyscy, którzy chcą spędzić więcej czasu w kajaku, a także poznać nowych ludzi, przeżyć przygodę, pobyć z rodziną lub przyjaciółmi. Dla szukających bliskiego kontaktu z przyrodą.
 • Stan zdrowia uczestników musi umożliwiać udział w spływie kajakowym. Dzieci i młodzież mogą brać udział w spływie tylko pod opieką rodziców lub opiekunów.
 • Miejsca noclegowe:
  Bungalow – pokoje 2 osobowe z dostawką – rozkładaną sofą. Wyposażenie: łazienka z kabiną prysznicową i suszarką do włosów, telewizor, minilodówka, zestaw do parzenia kawy i herbaty, pościel, ręczniki. Każdy pokój posiada oddzielne wejście z werandy, wyposażonej w stolik i krzesła.
  Domki letniskowe 4-osobowe z tarasami. Na parterze: wersalka, sofa, na poddaszu: 3 pojedyncze łóżka. Wyposażenie: łazienka z kabiną prysznicową i suszarką do włosów, telewizor, lodówka, czajnik, pościel, ręczniki. Na tarasie stół i ławki.
  – Pole namiotowe na terenie Bazy SZOT, dostęp do toalet z umywalkami, wiaty, prysznic dodatkowo płatny.
 • W celu zapewnienia spokojnego i bezpiecznego pobytu na terenie obiektu uprzejmie prosimy Państwa o zapoznanie się z regulaminem VILLI SKOMANDA. Dokonanie rezerwacji pobytu jest tożsame z akceptacją niniejszego regulaminu.

W Villi Skomanda istnieje możliwość gry w siatkówkę, badmintona. Na miejscu plac zabaw dla dzieci, gra w piłkarzyki, sauna, grill, wypożyczalnia rowerów.

 • Wyżywienie – smaczne, domowe posiłki w restauracji Villi Skomanda. W pierwszym dniu obiadokolacja, w ostatnim – śniadanie.
 • Zapewniamy bezpieczne, wygodne 2-osobowe kajaki polietylenowe CRUISER II / VISTA / HORIZON lub 1-osobowe CAROLINA / CUSTOMLINE.
 • Dla rodzin z dzieckiem do ok. 9 lat proponujemy 3-osobowe kajaki CRUISER III. W przypadku 3 osób dorosłych proponujemy 3-osobowe kajaki FAMILY.
 • Impreza organizowana przy min. liczbie uczestników – 8 osób.
 • Zwierzęta domowe. Jedynie w domkach letniskowych jest możliwość pobytu z małymi zwierzętami domowymi (50 zł /doba /zwierzak).
 • Należy zabrać ze sobą namiot, śpiwór i karimatę – tylko w przypadku OPCJI NAMIOT.
 • Na spływ proponujemy zabrać ze sobą:
  • przeciwsłoneczne nakrycie głowy i krem z filtrem UV
  • lekkie obuwie turystyczne
  • strój kąpielowy dla amatorów pluskania się w wodzie i koniecznie ubranie na zmianę. UWAGA! podczas transportu busem / autokarem wymagamy suchego ubrania!
  • rękawiczki bez palców (np. rowerowe), jeśli ktoś chce ściskać drążek wiosła zbyt mocno
  • środek przeciw komarom na wieczór
  • kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy z kapturem
  • ubranie na zmianę (na wszelki wypadek)
  • oraz przede wszystkim DOBRY HUMOR! 😉

Posiadamy wpis do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki nr 17/00/04 wydany przez Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Gwarancję Ubezpieczeniową Towarzystwa Ubezpieczeń EUROPA.

Zapoznaj się z: Ogólne Warunki Ubezpieczenia Podróży na terenie Europy

 

Istnieje także możliwość organizacji indywidualnego spływu kajakowego. Wówczas to Państwo decydujecie o trasie, terminie i ewentualnych innych świadczeniach na spływie – Cennik wypożyczenia sprzętu. Rezerwacja: szot@szot.pl

ATRAKCJE NA TRASIE:

 • Pokamedulski Zespół Klasztorny z kościołem z XVII w., majestatycznie wznoszący się na wigierskim półwyspie na Jeziorze Wigry.
 • Wigierski Park Narodowy – wyróżnia niezwykłe bogactwo jezior otoczonych rozległymi lasami. Oprócz największego i słynnego ze swej malowniczości jeziora Wigry, w parku znajduje się jeszcze 41 naturalnych zbiorników wodnych. Osobliwością są suchary – śródleśne, niewielkie jeziorka dystroficzne. Przez park przepływa Czarna Hańcza, dopływ Niemna.
 • Kanał Augustowski – zabytek hydrotechniczny wraz z ręcznie obsługiwanymi śluzami (14 po stronie polskiej, 3 po stronie białoruskiej i 1 śluza Kurzyniec – graniczna). W Polsce największa śluza dwukomorowa Paniewo (6,40 m).
 • Rynek Zygmunta Augusta wraz z kolumną Króla Zygmunta II Augusta, założyciela miasta.
 • Muzeum Kanału Augustowskiego – mieści się w zabytkowym drewnianym Dworku gen. Ignacego Prądzyńskiego – biuro budynku administracji z okresu budowy Kanału Augustowskiego oraz Dział Muzeum Ziemi Augustowskiej poświęconej budowie kanału w Augustowie.
 • Rejsy statkami, katamaranami, gondolami po jeziorach augustowskich – Pojezierze Augustowskie to raj dla miłośników wodnych wypraw. Jeziora Necko, Białe, Rospuda czy Studzieniczne, połączone zabytkowym Kanałem Augustowskim stanowią doskonałe trasy rejsowe dla Żeglugi Augustowskiej. Rejsy 200- lub 300-osobowym statkiem Białej Floty, a także katamaranami, gondolami, stylizowanym statkiem wojennym lub wodną karocą króla Zygmunta Augusta.
 • Amfiteatr w Augustowie – położony nad legendarnym Jeziorem Necko przy plaży miejskiej “Radiowej Trójki”, posiada zadaszoną scenę. W sezonie letnim odbywają się tu liczne imprezy rozrywkowo-kulturalne.
 • Wyciąg nart wodnych w Augustowie – wybudowany w 1999 r. jako pierwszy w Polsce. Położony na Jeziorze Necko.

Zapraszamy na spływy z pasją 😉


Proponujemy również

Lokalizacja


Spływy kajakowe z pasją, wycieczki autokarowe, imprezy dla firm
ul. Konwaliowa 2
Augustów 16-300, Polska

szot@szot.pl

+48 87 644 67 58

+48 601 146 703