Poznaj najatrakcyjniejsze odcinki czterech rzek, kanału i ich zróżnicowane charaktery. Zarezerwuj miejsce na jednej imprezie kajakowej. 4 dni spływu, noclegi w komfortowej opcji w Villi Skomanda. Możliwe również noclegi na polu namiotowym obok Villi. Codzienne transfery. A po spływach zwiedzaj i baw się w Augustowie. …augustowskie noce i siedem dziewcząt z Albatrosa 😉
- Królowa rzek Pojezierza Augustowskiego – Czarna Hańcza meandruje pośród łąk i borów Puszczy Augustowskiej. Dość szeroka, o łagodnym nurcie, gdzieniegdzie przewalone drzewa dające się opłynąć.
- Kanał Augustowski – wodny cud natury i rąk ludzkich, malowniczo wtopiony w lasy puszczańskie. Zabytkowe , ręcznie obsługiwane śluzy pamiętają zamierzchłe czasy i stanowią dziś niesamowitą atrakcję dla kajakarzy.
- Nieujarzmiona Biebrza przepływa bezkresne przestrzenie Bagien Biebrzańskich, jednych z największych w Europie. Błogie odprężenie przy śpiewie ptaków i leniwym nurcie.
- Rzeka Marycha meandruje wyznaczając granicę pomiędzy Polską i Litwą, na koniec dopływa do trójstyku granic. Przygoda i niesamowite wrażenia na nieco zwałkowej i dzikiej rzece.
- Piękna i zaskakująca rzeka Rospuda płynie wśród wysokich, zalesionych brzegów, pokonując gdzieniegdzie przełomy z kamienistym dnem i głazami. Miejscami ma nurt spokojny, gdzie płytko płynie pośród porośniętych szuwarami brzegów.
Dogodne miejsca noclegowe w Augustowie, smaczne domowe posiłki, codzienne transfery, kompleksowa organizacja. Moc dodatkowych atrakcji na miejscu.
Trasa spływu zróżnicowana, niektóre odcinki średnio trudne; czasem z kamienistym dnem, głazami, powalonymi drzewami lub niedostępnymi brzegami. Spływ dostępny dla początkujących i płynięcia z dziećmi, w towarzystwie doświadczonych kajakarzy.
Zakwaterowanie: Augustów – pokoje w bungalowie lub domki letniskowe Villi Skomanda, lub pole namiotowe.
Wyżywienie: HB – śniadania, obiadokolacje.
Dłuższa wersja spływu: “5 Rzek Pojezierza Augustowskiego” 8 dni /6 dni spływu.
Cztery rzeki – relaks, przygoda, odprężenie i piękna przyroda.
Program
1 DZIEŃ
Przyjazd uczestników do Augustowa, zakwaterowanie /między godz. 15:00 – 23:00/.
Baza SZOT obejmuje 8 hektarów terenu, gdzie znajduje się Villa Skomanda – komfortowe pokoje, restauracja, bungalow – pokoje z oddzielnymi wejściami z werandy, 4-osobowe domki letniskowe. Tutaj mieści się biuro turystyczne SZOT, wypożyczalnia sprzętu wodnego /kajaki, canoe/, rowerów /tylko dla gości zakwaterowanych/, a także plac zabaw dla dzieci, tradycyjna sauna opalana drewnem, wiata biesiadna z grillem i miejscem ogniskowym, toalety, prysznic, duży parking samochodowy. Wszystko na ogrodzonym terenie, w otoczeniu podmokłego lasu i dużej przestrzeni zieleni. W odległości 400 metrów znajduje się Kanał Augustowski i Puszcza Augustowska; tutaj wiedzie Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.
2 DZIEŃ
9:30 Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.
Przed wypłynięciem omówienie spraw organizacyjnych i zasad bezpieczeństwa na wodzie, instruktaż.
Spływ Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim: Dworczysko – Mikaszówka /12 km
Najpiękniejszy odcinek Czarnej Hańczy, wiodący przez „serce” Puszczy Augustowskiej – drugiego, co do wielkości w kraju kompleksu leśnego. Rzeka wije się serpentyną na przemian pośród malowniczych borów i bagnistych łąk puszczańskich wsi. Miejscami powalone przez bobry drzewa, dające się opłynąć. Na koniec 2-kilometrowy odcinek Kanału Augustowskiego z dwiema zabytkowymi, ręcznie obsługiwanymi śluzami – Sosnówek i Mikaszówka (atrakcja!). Po spływie powrót do Augustowa.
Wieczorem wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
3 DZIEŃ
Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.
Spływ Biebrzą: Sztabin – Jagłowo /18 km
Malowniczy szlak o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych Biebrzańskiego Parku Narodowego. Bogata szata roślinna, mnogość ptactwa, zwierząt i owadów występujących w środowisku bagiennym. Cisza i spokój w otoczeniu Bagien Biebrzańskich, pełne odprężenie. Trasa spływu łatwa, nurt powolny, rzeka silnie meandruje. Niewiele miejsc do postoju. Po spływie powrót do Augustowa.
4 DZIEŃ
Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.
Spływ Marychą: Zelwa – Stanowisko /20 km
Piękna trasa prawie dziką, wijącą się rzeką. Początkowo Marycha płynie wzdłuż rezerwatu Kukle a następnie jako rzeka graniczna Polski i Litwy. Na trasie znajduje się dużo naturalnych przeszkód w postaci powalonych drzew. Czasem trzeba wejść do wody bądź też na pnie by przepchnąć kajak. Stanowi to dodatkową atrakcję. Zachwycający krajobraz i brak zabudowań na szlaku. Od miejsca zakończenia spływu jest ok. 2 km do tzw. trójstyku granic. Po spływie powrót do Augustowa.
5 DZIEŃ
Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.
Spływ Rospudą: Małe Raczki – Święte Miejsce /15 km
Atrakcyjne odcinki z ostrymi zakrętami, grodzącymi koryto rzeki drzewami i dużymi głazami w rzece przeplatają się z etapami spokojnymi, gdzie rzeka staje się łagodniejsza i pozbawiona przeszkód. W okresie letnim rzeka ma zdecydowanie łagodniejszy charakter. Dookoła piękny krajobraz! Koniec spływu w uroczysku Święte Miejsce, polanie z drewnianą kapliczką, świątkami i tajemniczym krzyżem z legendą o Jaćwingach. Po spływie powrót do Augustowa.
6 DZIEŃ
Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd uczestników.
Lub przedłużenie pobytu i: zwiedzanie Augustowa, indywidualna wycieczka rowerowa (wypożyczalnia rowerów na miejscu w Villi Skomanda), rejs statkiem i wiele innych atrakcji.
Proponujemy również udział w wycieczkach jednodniowych: po Suwalszczyźnie, do Wilna i Trok, do Druskiennik.
Rezerwacja wycieczek w recepcji; odbiór uczestników i transport powrotny z i do Villi Skomanda.
Informacje dodatkowe
- Spływ polecany dla osób posiadających już podstawowe umiejętności pływania kajakiem. Uczestnicy spływów to osoby w różnym wieku, w parach lub pojedynczo, rodziny, studenci, seniorzy. Wszyscy, którzy chcą spędzić więcej czasu w kajaku, a także poznać nowych ludzi, przeżyć przygodę, pobyć z rodziną lub przyjaciółmi. Dla szukających bliskiego kontaktu z przyrodą.
- Stan zdrowia uczestników musi umożliwiać udział w spływie kajakowym. Dzieci i młodzież mogą brać udział w spływie tylko pod opieką rodziców lub opiekunów.
- Miejsca noclegowe:
– Bungalow – pokoje 2 osobowe z dostawką – rozkładaną sofą. Wyposażenie: łazienka z kabiną prysznicową i suszarką do włosów, telewizor, minilodówka, zestaw do parzenia kawy i herbaty, pościel, ręczniki. Każdy pokój posiada oddzielne wejście z werandy, wyposażonej w stolik i krzesła.
– Domki letniskowe 4-osobowe z tarasami. Na parterze: wersalka, sofa, na poddaszu: 3 pojedyncze łóżka. Wyposażenie: łazienka z kabiną prysznicową i suszarką do włosów, telewizor, lodówka, czajnik, pościel, ręczniki. Na tarasie stół i ławki.
– Pole namiotowe na terenie Bazy SZOT, dostęp do toalet z umywalkami, wiaty, prysznic dodatkowo płatny.
- W celu zapewnienia spokojnego i bezpiecznego pobytu na terenie obiektu uprzejmie prosimy Państwa o zapoznanie się z regulaminem VILLI SKOMANDA. Dokonanie rezerwacji pobytu jest tożsame z akceptacją niniejszego regulaminu.
W Villi Skomanda istnieje możliwość gry w siatkówkę, badmintona. Na miejscu plac zabaw dla dzieci, gra w piłkarzyki, sauna, grill, wypożyczalnia rowerów.
- Wyżywienie – smaczne, domowe posiłki w restauracji Villi Skomanda. W pierwszym dniu obiadokolacja, w ostatnim – śniadanie.
- Zapewniamy bezpieczne, wygodne 2-osobowe kajaki polietylenowe CRUISER II / VISTA / HORIZON lub 1-osobowe CAROLINA / CUSTOMLINE.
- Dla rodzin z dzieckiem do ok. 9 lat proponujemy 3-osobowe kajaki CRUISER III. W przypadku 3 osób dorosłych proponujemy 3-osobowe kajaki FAMILY.
- Impreza organizowana przy min. liczbie uczestników – 8 osób.
- Zwierzęta domowe. Jedynie w domkach letniskowych jest możliwość pobytu z małymi zwierzętami domowymi (50 zł /doba /zwierzak).
- Należy zabrać ze sobą namiot, śpiwór i karimatę – tylko w przypadku OPCJI NAMIOT.
- Na spływ proponujemy zabrać ze sobą:
- przeciwsłoneczne nakrycie głowy i krem z filtrem UV
- lekkie obuwie turystyczne
- strój kąpielowy dla amatorów pluskania się w wodzie i koniecznie ubranie na zmianę. UWAGA! podczas transportu busem / autokarem wymagamy suchego ubrania!
- rękawiczki bez palców (np. rowerowe), jeśli ktoś chce ściskać drążek wiosła zbyt mocno
- środek przeciw komarom na wieczór
- kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy z kapturem
- ubranie na zmianę (na wszelki wypadek)
- oraz przede wszystkim DOBRY HUMOR! 😉

Posiadamy wpis do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki nr 17/00/04 wydany przez Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Gwarancję Ubezpieczeniową Towarzystwa Ubezpieczeń UNIQA.
Zapoznaj się z: Ogólne Warunki Ubezpieczenia Podróży na terenie RP – UNIQA
Istnieje także możliwość organizacji indywidualnego spływu kajakowego. Wówczas to Państwo decydujecie o trasie, terminie i ewentualnych innych świadczeniach na spływie – Cennik wypożyczenia sprzętu. Rezerwacja: szot@szot.pl
ATRAKCJE NA TRASIE:
-
- Pokamedulski Zespół Klasztorny z kościołem z XVII w., majestatycznie wznoszący się na wigierskim półwyspie na Jeziorze Wigry.
- Wigierski Park Narodowy – wyróżnia niezwykłe bogactwo jezior otoczonych rozległymi lasami. Oprócz największego i słynnego ze swej malowniczości jeziora Wigry, w parku znajduje się jeszcze 41 naturalnych zbiorników wodnych. Osobliwością są suchary – śródleśne, niewielkie jeziorka dystroficzne. Przez park przepływa Czarna Hańcza, dopływ Niemna.
- Biebrzański Park Narodowy – największy park narodowy i jeden z większych w Europie. Najcenniejsze walory Parku to dolina o charakterze naturalnym silnie meandrującej rzeki Biebrzy, z największym zespołem torfowisk w Polsce – Bagna Biebrzańskie.
- Kanał Augustowski – zabytek hydrotechniczny wraz z ręcznie obsługiwanymi śluzami (14 po stronie polskiej, 3 po stronie białoruskiej i 1 śluza Kurzyniec – graniczna). W Polsce największa śluza dwukomorowa Paniewo (6,40 m).
- Rynek Zygmunta Augusta wraz z kolumną Króla Zygmunta II Augusta, założyciela miasta.
- Muzeum Kanału Augustowskiego – mieści się w zabytkowym drewnianym Dworku gen. Ignacego Prądzyńskiego – biuro budynku administracji z okresu budowy Kanału Augustowskiego oraz Dział Muzeum Ziemi Augustowskiej poświęconej budowie kanału w Augustowie.
- Rejsy statkami, katamaranami, gondolami po jeziorach augustowskich – Pojezierze Augustowskie to raj dla miłośników wodnych wypraw. Jeziora Necko, Białe, Rospuda czy Studzieniczne, połączone zabytkowym Kanałem Augustowskim stanowią doskonałe trasy rejsowe dla Żeglugi Augustowskiej. Rejsy 200- lub 300-osobowym statkiem Białej Floty, a także katamaranami, gondolami, stylizowanym statkiem wojennym lub wodną karocą króla Zygmunta Augusta.
- Amfiteatr w Augustowie – położony nad legendarnym Jeziorem Necko przy plaży miejskiej “Radiowej Trójki”, posiada zadaszoną scenę. W sezonie letnim odbywają się tu liczne imprezy rozrywkowo-kulturalne.
- Wyciąg nart wodnych w Augustowie – wybudowany w 1999 r. jako pierwszy w Polsce. Położony na Jeziorze Necko.
Zapraszamy na spływy z pasją 😉