Poradnik kajakarza

Z roku na rok coraz więcej turystów decyduje się na urlop w kajaku - czy to spływ jednodniowy, czy wielodniowa wyprawa. Pierwszy wyjazd na kajaki rodzi wiele wątpliwości - oto jedne z najczęściej zadawanych pytań.

1. Jaki spływ – zorganizowany, czy indywidualny?

Forma spływu zależy od Państwa potrzeb i preferencji.

Spływy kajakowe zorganizowane są bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza  dla rodzin z dziećmi oraz początkujących kajakarzy. Jest to impreza turystyczna organizowana przez biuro podróży, przemyślana i zaplanowana w każdym szczególe: trasa, parking, biwak, ognisko, możliwy transport bagaży, ubezpieczenie, itd. Podczas spływu zorganizowanego grupa znajduje się pod opieką ratownika WOPR.

Spływ indywidualny to oferta szyta na miarę, dostosowana do oczekiwań konkretnej grupy. Możecie Państwo płynąć we własnym gronie, sami decydować o długości dziennych etapów i spać w wybranych miejscach. Tego rodzaju spływ wymaga minimum doświadczenia w pływaniu kajakiem. Uczestnicy sami ponoszą odpowiedzialność za bezpieczne jego przeprowadzenie, ale zyskują pełną swobodę w decydowaniu o przebiegu spływu

2. Jaka rzeka?

Każdy może przeżyć wspaniałą przygodę w kajaku i odkryć najpiękniejsze szlaki kajakowe. Jeżeli nie macie Państwo dużego doświadczenia w kajakowaniu polecamy łagodną, meandrującą pośród łąk i borów Puszczy Augustowskiej – Czarną Hańczę. Bardziej zaawansowanym kajakarzom przypadnie do gustu bystra i zaskakująca swoim charakterem – Rospuda bądź dzika, pograniczna Marycha. Do odkrycia również perła sztuki hydrotechnicznej,  łączący Polskę z Białorusią Kanał Augustowski, a także “polska Amazonia” przecinająca Bagna Biebrzańskie – Biebrza.

3. Czy firma posiada gwarancję biura podróży i dlaczego jest to ważne?

Gwarancja biura podróży oznacza, że w razie kłopotów finansowych firmy turystycznej wpłaty wniesione za spływy zorganizowane są zwracane klientom z gwarancji ubezpieczeniowej za pośrednictwem Marszałka Województwa. Uwaga na firmy, które twierdzą, że organizują spływy, ale w rzeczywistości wypożyczają jedynie kajaki – sprawdź zanim wybierzesz!

4. Spływ – na ile dni?

Zapraszamy na kilkugodzinne spływy jednodniowe; miłośnikom dłuższych wypraw polecamy spływy zorganizowane 6-8 dniowe. Jeżeli płyniecie Państwo indywidualnie – to sami ustalacie na ile dni chcecie wyruszyć w przygodę na rzece – my pomożemy w dobraniu odpowiedniej trasy.

5. Spływ z dzieckiem.

Jeżeli chodzi o dzieci, wiek nie stanowi ograniczenia. Pływają z nami i bawią się świetnie dzieci nawet od 2 roku życia.  Po zakończonym spływie często słyszymy pytanie: „Mamo, Tato płyniemy za rok?”.

Rodzinom z młodszymi dziećmi polecamy kajaki trzyosobowe:

oraz kajaki Vista z wyjmowanym siodełkiem (dla rodziców z dzieckiem w wieku do 5 lat)

Więcej kajaków wraz ze szczegółowymi opisami można znaleźć tutaj.

6. Planujecie Państwo imprezę firmową albo spotkanie integracyjne?

Spływy kajakowe są doskonałą formą aktywności dla każdego, w wersji rekreacyjnej lub z większą dawką emocji, np. zimą… Zapraszamy.

Podstawą i siłą każdej firmy powinien być zgrany, odporny na stres i efektywny zespół pracowników. Korzystając z naszej oferty zintegrujecie zespół Waszych pracowników w celu wydajniejszej pracy, a także zapewnicie im wspaniałą profesjonalnie zorganizowaną zabawę.

Z przyjemnością zajmiemy się organizacją imprezy firmowej ze spływem w Polsce północno-wschodniej, na Litwie lub Białorusi. Imprezy firmowe i turystyczne organizujemy od 27 lat.

Każdy program tworzymy według indywidualnych życzeń i oczekiwań. Najwięcej uwagi poświęcamy nastawieniu na dobrą zabawę i pozytywne emocje uczestników. Bardzo ważna jest dla nas kwestia bezpieczeństwa naszych gości. Spływy prowadzą doświadczeni instruktorzy i ratownicy WOPR, na sprawdzonym i bezpiecznym sprzęcie wodnym. Wszyscy uczestnicy naszych imprez posiadają ubezpieczenie NNW, a w przypadku imprez zagranicznych dodatkowo KL.

7. Co zabrać ze sobą na spływ? Bagaż i jego transport.

Bagaż na spływ powinien być możliwie mały i zapakowany w wodoodporny worek. Specjalne wodoszczelne worki i beczki można wypożyczyć w biurze SZOT. Proponujemy zabrać: napoje i prowiant na drogę, przeciwsłoneczne nakrycie głowy, krem z filtrem UV, środek przeciw komarom, lekkie obuwie turystyczne (sandały lub klapki), strój kąpielowy, rękawiczki bez palców (np. rowerowe), płaszcz przeciwdeszczowy, ubranie na zmianę ( UWAGA! podczas transportu busem / autokarem wymagamy suchego ubrania!), oraz przede wszystkim DOBRY HUMOR! W biurze można zakupić między innymi: mapy szlaków kajakowych, wodoszczelne etui na telefon komórkowy, czapki przeciwsłoneczne (rozmiar uniwersalny), płaszcze przeciwdeszczowe.

W przypadku opcji noclegów pod namiotami należy zabrać ze sobą śpiwór, namiot, karimatę.

Podczas spływu zorganizowanego zapewniamy transfer bagażu. Grupy indywidualne liczące min. 8 osób mogą skorzystać z tej usługi za dodatkową opłatą.

Dodatkowy bagaż (zbędny podczas spływu), kluczyki, dokumenty, itp. można przekazać pracownikom biura i odebrać w dniu zakończenia spływu.

8. Płatność gotówką czy kartą?

Płatności za spływy kajakowe oraz inne usługi PT SZOT przyjmujemy jedynie gotówką bądź przelewem na 5 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. Płatności za noclegi oraz usługi Villi Skomanda możemy pobierać zarówno gotówką, jak i kartą kredytową.

9. Dlaczego my? Atuty SZOT.

Siedziba firmy mieści się w Augustowie – miejscu, gdzie zaczynają się bądź kończą najpiękniejsze szlaki kajakowe. Składamy się z ambitnego i wykwalifikowanego zespołu pracowników. Posiadamy bogaty wybór propozycji aktywnego spędzenia czasu. Organizujemy imprezy okolicznościowe w restauracji Villi Skomanda. Oferujemy komfortowe pokoje z łazienkami oraz salę szkoleniową. Nasz sprzęt kajakowy jest najwyższej jakości. Na miejscu znajduje się sauna – dla zdrowia i urody. Zapraszamy na szkolenia zakończone sukcesem. Organizujemy również jednodniowe wycieczki do Wilna.

Lokalizacja naszej firmy:
ul. Konwaliowa 2, 16-300 Augustów – zobacz na mapie. Siedziba mieści się w cichym i spokojnym miejscu w pobliżu Kanału Augustowskiego i Puszczy Augustowskiej. Do centrum miasta jest stąd 1,8 km.

10. Kwestie bezpieczeństwa na wodzie.

Przed wyjazdem na jednodniowy spływ kajakowy uczestniczyć będą Państwo w instruktażu dot. zasad bezpieczeństwa na wodzie oraz zasad kajakowania.

11. Samochód podczas spływu.

Podczas spływu kajakowego nie muszą się Państwo martwić o swoje auto. Na naszym ogrodzonym i dużym parkingu będzie ono bezpieczne. Uczestnicy spływów jednodniowych oraz zorganizowanych parking mają gratis, natomiast uczestnicy spływów indywidualnych płacą symboliczną kwotę 13 zł/dzień/auto.

12. Dodatkowe opłaty podczas spływu?

 • śluzowania – 4,70 zł/kajak; śluzy czynne do godz. 19:00
 • wypożyczenie wodoodpornego worka kajakowego (55 l) lub beczki (10,4l, 3,5l) – 7 zł/dzień (+ kaucja 50 zł);
 • istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia NNW w biurze PT SZOT z możliwością zwiększenia sumy ubezpieczeniowej (od 2 zł/os./dzień)

13. Gdzie można zjeść podczas spływu?

Na Czarnej Hańczy mają Państwo możliwość zakupienia tradycyjnych, robionych w pobliskich domach, pysznych i pachnących jagodzianek. Na trasie również znajdą się miejsca, gdzie można będzie zjeść lunch. Istnieje również zabrania ze sobą LUNCH PAKIETU – polecamy! (kanapka, woda, jabłko, coś słodkiego). Możliwy zakup przed spływem.

14. Czy istnieje możliwość zabrania ze sobą psa na spływ kajakowy?

Oczywiście, nasi czworonożni przyjaciele również kochają przygodę w kajaku.

Podstawowe zasady:

 • opłata za przewóz psa /kota – 20 zł lub w przypadku dużego zwierzaka potrzebującego większej powierzchni na podłodze samochodu – 45 zł. Niektóre busy nie posiadają dużej przestrzeni pomiędzy siedzeniami i należy wziąć pod uwagę komfort pozostałych podróżnych jadących jednym transportem. Piesków i kotków NIE PRZEWOZIMY na siedzeniach samochodów. NIE WYPOŻYCZAMY kamizelek i siedzisk dla zwierzaków. Zwierzaki NIE MOGĄ PŁYWAĆ w kajakach polietylenowych na miękkich siedzeniach.
 • przygotuj się tak jak do każdego innego dłuższego spaceru – wycieczki,  zadbaj o podstawowe rzeczy, takie jak: miskę, wodę, jedzenie, itp.  UWAGA! Pies powinien posiadać aktualne szczepienia.
 • w większości kajaków turystycznych pies nie będzie miał gdzie się schować przed słońcem; na dłuższych, bardziej nasłonecznionych trasach zadbaj o to, by zawsze pod ręką był ręcznik, pod którym pies będzie mógł się schować.
 • pamiętaj, że kajak nawet na najprostszej rzece może się wywrócić. W przypadku wywrotki, kontroluj co się dzieje i gdzie znajduje się zwierzak (z obserwacji poczynionych na spływach wynika, że w praktyce psy radzą sobie lepiej i szybciej znajdują się na brzegu niż ich właściciele, lecz zawsze trzeba sprawdzić czy zwierzę jest bezpieczne, a następnie zajmować się sprzętem i rzeczami osobistymi). Polecamy zaopatrzyć się w specjalną kamizelkę asekuracyjna dla psa, która pomaga zwierzakowi w pływaniu. Kamizelki tego typu są wyposażone w uchwyty pomagające łapać i podnosić zwierzaka, co pomaga przy wchodzeniu i wychodzeniu.
 • jeśli pies nie będzie chciał sam wskakiwać do łodzi, postaraj się go zachęcić, oswoić z kajakiem, pomocne mogą być smakołyki.
 • pamiętaj, że dla psa jest to nowa i niecodzienna sytuacja, dlatego musisz przygotować się na to, że może dziwnie reagować i zachowywać się inaczej niż zwykle.
 • podczas transportu busem / autokarem wymagamy aby pies był suchy.

15. Sytuacje awaryjne.

Jeżeli dzieje się coś niepokojącego, jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerami tel.: 601 146 703 oraz 87 644 67 58. W miarę możliwości postaramy się Państwu pomóc.

16. Nasz sprzęt – podstawowe informacje.

Zapewniamy bezpieczne, wygodne i bardzo stabilne 2-osobowe kajaki turystyczne SZOT Komfort własnej produkcji lub kajaki polietylenowe 1-, 2- i 3-osobowe. Flotę po każdym sezonie częściowo wymieniamy na nowe jednostki.

Wypożyczalnia kajaków SZOT. 

17. Na ile dni można wypożyczyć kajak?

Ilość dni jest nieograniczona – zależy tylko i wyłącznie od dostępności danego kajaka w wybranym terminie. Po wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów z pracownikami biura SZOT, kajak wypożyczyć można na dowolną ilość dni. Cena wynajmu kajaka liczona jest w dniach, a więc koszt wynajęcia liczony jest od dnia wypożyczenia, do dnia zakończenia spływu włącznie.

18. W jaki sposób mamy dostać się na miejsce rozpoczęcia spływu?

Każdy spływ rozpoczynamy w Bazie SZOT, przy ulicy Konwaliowej 2, w Augustowie. Załatwiamy tu wszelkie formalności, a następnie zawozimy Państwa razem z kajakami bezpośrednio na miejsce rozpoczęcia spływu.

Po zakończeniu spływu, zostaną Państwo przewiezieni z powrotem do Bazy SZOT.

Transport wliczony jest w cenę spływu, a wycena jest każdorazowo przygotowywana pod konkretne zamówienie, w zależności od trasy.

19. Co wchodzi w zakres wypożyczanego sprzętu? Czy muszę mieć własną kamizelkę asekuracyjną? 

Wynajmując kajak bądź kanadyjkę, otrzymują Państwo (w cenie wypożyczenia sprzętu):

 • WIOSŁO DR KAJAK – turystyczne wiosło w wersji prostej lub skrętnej. Pióra wykonane z bardzo sprężystego polietylenu, drążek duraluminiowy o średnicy 30 mm.
 • WIOSŁO POLSPORT TORUŃ – bardzo lekkie tradycyjne wiosło z aluminiowym drążkiem i plastikowymi piórami, z możliwością ustawienia kąta pióra; wypożyczane głównie dla dzieci.
 • PAGAJ SZMAGLIŃSKI – drewniane pagaje najlepszej jakości, o różnej długości; wypożyczane do kanadyjek – na życzenie uczestników
 • KAMIZELKI ASEKURACYJNE – różne rozmiary. Dla małych dzieci kamizelki z kołnierzem i paskiem zapinanym pomiędzy nogami.
 • SIEDZISKO DO KAJAKA – stanowi wyposażenie głównie do kajaków z laminatu. Niezastąpione przy dłuższych spływach, gdzie można “miękko” siedzieć, wykonane z wodoodpornego materiału, wypełnione pianką poliuretanową.

Istnieje również możliwość wypożyczenia dodatkowego sprzętu – wodoszczelnych worków i beczek; wodoodpornych etui na telefon.

20. Jak zabezpieczyć sprzęt kajakowy na nocleg?

Kajaki należy wnieść na brzeg i odwrócić do góry dnem, jeden przy drugim; wiosła chowamy pod kajak, a kamizelkę oraz siedzisko zabieramy ze sobą – NIE SUSZYMY PRZY OGNISKU!

21. Naucz się kilku prostych zasad poruszania się kajakiem.

Przedstawiamy praktyczny, animowany podręcznik i samouczek do kajakarstwa morskiego. Rozpoczniemy od samych podstaw, nauczymy Cię jak posługiwać się wiosłem, jak zadbać o bezpieczeństwo i ratować się w trudnych sytuacjach.

KAYAK PADDLING.NET

22. Co warto zobaczyć w Augustowie? 

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z innych atrakcji oferowanych przez PT SZOT.

Po zakończonym spływie możemy również, w ramach odpoczynku, wybrać się w podróż z Żeglugą Augustowską. Statkiem wycieczkowym można wypłynąć w rejs m.in. do Studzienicznej. 8 czerwca 1999 r. Papież Jan Paweł II odbył rejs z Augustowa do Studzienicznej na statku „Serwy”. Statek pływa do dzisiaj, a na dolnym jego pokładzie można zobaczyć kajutę służbową, którą Papież obrał sobie na miejsce skupienia i modlitwy w czasie rejsu. Na górnym pokładzie „miejsce papieskie” to pierwsza ławka z przodu, miejsce przy lewej burcie. Statek zatrzymał się na swojej trasie dwukrotnie. Raz na Jeziorze Białym w dawnym Ośrodku Wojskowym (obecnie Oficerski Yacht Club), drugi raz na Jeziorze Studzienicznym w Studzienicznej. W obu miejscach powstały pomniki upamiętniające tamte wizyty; w pierwszym fotel papieski, w drugim postać Papieża schodzącego na ląd.

 • Rynek Zygmunta Augusta wraz z kolumną Króla Zygmunta II Augusta, założyciela miasta.
 • Bazylika Mniejsza NSJ – trójnawowy neoromański kościół przy ul. 3 Maja (1906-1911)
 • Muzeum Kanału Augustowskiego – mieści się w zabytkowym drewnianym Dworku gen. Ignacego Prądzyńskiego – biuro budynku administracji z okresu budowy Kanału Augustowskiego oraz Dział Muzeum Ziemi Augustowskiej poświęconej budowie kanału w Augustowie.
 • Śluza Augustów – wybudowana w latach 1825- 1826.
 • Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej – w wieży kościoła mieści się muzeum 1-go Pułku Ułanów Krechowieckich.
 • Amfiteatr w Augustowie – oddany do użytku w 2013 r., położony nad Jeziorem Necko przy plaży miejskiej “Radiowej Trójki” Wyciąg nart wodnych na Jeziorze Necko.

Lokalizacja


Spływy kajakowe z pasją, wycieczki autokarowe, imprezy dla firm
ul. Konwaliowa 2
Augustów 16-300, Polska

szot@szot.pl

+48 87 644 67 58

+48 601 146 703