Uła, Mereczanka, Niemen spływ kajakowy Litwa – 8 dni

Fascynujący szlak kajakowy prowadzący przez trzy rzeki o różnym charakterze, prawie w całości przebiegający przez Dzukijski Park Narodowy. Spływ kajakowy indywidualny, termin dopasowany do życzeń grupy.

Dubičiai

Nemunaitis

8 dni

110 km

we własnym zakresie

we własnym zakresie

indywidualny

nieco trudna

…świat z pogranicza baśni

Prawdziwa dzikość natury, niewielkie wioski nad brzegami rzek, dookoła wiele unikalnych gatunków fauny i flory, a także brak turystów na wodzie tworzy świat jakby nierealny – z pogranicza baśni.
Obszar Dzukijskiego Parku Narodowego przecina 30 rzek i rzeczek. Tutaj też znajduje się 46 jezior.
Trasa nieco trudna, o dosyć szybkim prądzie, zakręty i zakola, rzadko płycizny, pojedyncze kamienie, niewielkie przenosi lub leżące w wodzie drzewa. Trasa spływu wynosi około 110 km.
Uła (Ūla) – jedna z najpiękniejszych rzek Litwy, płynie przez sam środek Puszczy Dajnawskiej przecinając pasmo wydm śródlądowych. Szerokością przypomina Czarną Hańczę; ukształtowanie brzegów jest bardzo różnorodne, a najbardziej imponujący jest kanionowy przełom, gdzie rzeka wije się wśród sosnowych lasów w głębokiej dolinie o piaszczystych, wysokich brzegach. Na pierwszym odcinku Uła płynie najpierw przez rozległe łąki, potem przez las. Jest największym lewym dopływem Mereczanki (Merkys). Rzeka płynie wschodnim krańcem Dzukijskiego Parku Narodowego na odcinku 25 km. Szlak rzeki Uły (52 km) jest dość trudny z powodu licznych powalonych drzew, bystrego nurtu rzeki i ostrych zakrętów, trzeba mieć napiętą uwagę i w porę interweniować wiosłami; często przeszkody wyłaniają się nagle zza zakrętu. Na trasie jedna przenoska.

Mereczanka (Merkys) 
– przecina Puszczę Rudnicką i Dajnawską, wyróżnia się pięknem brzegów i czystością wody. Dwa razy szersza od Uły, o nurcie dość szybkim. Powalone drzewa nie przegradzają tu drogi, czasem tylko sterczy z wody jeden lub kilka głazów. Brzegi rzeki są też wysokie. W kilku miejscach przez Mereczankę przerzucone są wiszące “małpie pomosty” na linach. Gdy się po nich przechodzi, trzeba iść powoli, żeby ich nie rozbujać.

Niemen (Nemunas) – największa rzeka Litwy (937 km), płynie doliną szerokości 1-4 km i tworzy kilka dużych meandrów. Nurt jest spokojny, powolny, prawie nie występują płycizny. Po przepłynięciu Uły i Mereczanki wydaje się, że rzeka prawie stoi w miejscu. Nie ma tak wielu miejsc biwakowych jak nad Ułą i Mereczanką ze względu właśnie na wysokość brzegów. Są jednak piękne, piaszczyste plażowe brzegi, gdzie można łatwo wyciągnąć kajaki i wykąpać się. Brzegi pagórkowate porośnięte łąkami i lasami. Nad brzegami znajdują się niewielkie wioski, chałupy o archaicznych kształtach i krzyże na rozstajach dróg. To tutaj toczyła się akcja powieści Elizy Orzeszkowej.
Zakwaterowanie: pola namiotowe, we własnym zakresie uczestników.
Wyżywienie: we własnym zakresie uczestników.
.
Uła Mereczanka Niemen spływ kajakiem SZOT
Uła Mereczanka Niemen spływ kajakiem SZOT
Uła Mereczanka Niemen spływ kajakiem SZOT
Uła Mereczanka Niemen spływ kajakiem SZOT

Program

Dzień 1

Spotkanie z grupą w Augustowie w Bazie SZOT, załatwienie formalności.
Baza SZOT obejmuje 8 hektarów terenu, gdzie znajduje się Villa Skomanda – komfortowe pokoje, restauracja, bungalow – pokoje z oddzielnymi wejściami z werandy, 4-osobowe domki letniskowe. Tutaj mieści się biuro turystyczne SZOT, wypożyczalnia sprzętu wodnego /kajaki, canoe/, rowerów /tylko dla gości zakwaterowanych/, a także plac zabaw dla dzieci, tradycyjna sauna opalana drewnem, wiata biesiadna z grillem i miejscem ogniskowym, toalety, prysznic, duży parking samochodowy. Wszystko na ogrodzonym terenie, w otoczeniu podmokłego lasu i dużej przestrzeni zieleni. W odległości 400 metrów znajduje się Kanał Augustowski i Puszcza Augustowska; tutaj wiedzie Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.
Przyjazd możliwy dzień wcześniej z noclegiem w Villi Skomanda /Baza SZOT/. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.
godz. 7.00    wyjazd do Dubičiai.
Spływ kajakowy: Dubičiai – Krokšlys   /10 km

Dzień 2-8

spływ kajakowy: Krokšlys – Nemunaitis    /ok. 100 km

Dzień 8

Transport powrotny z Nemunaitis do Augustowa.

 

Trasa:

Rzeka Uła / Ūla

0 km  wieś Dubicze (Dubicai).
Drewniany kościół o dwóch ośmiobocznych wieżach zwieńczonych wysmukłymi kopułami. W Dubiczach mieszka dziesięć polskich rodzin. Obok kościoła stoją wysokie drewniane rzeźby, między nimi piękna “Pieta”. Do wsi Karaviskes rzeka płynie pośród łąk, o szerokości 10-15 m. Średnie nachylenie do źródła rzeki Lynupis wynosi 45 cm/km.

5 km   most na drodze szutrowej, po prawej stronie dopływ rzeki Kaniavele. Uła wpływa na teren otuliny Dżukijskiego Parku Narodowego i wije się wśród łąk otoczonych lasem.

10 km wieś Krokšlys. Tutaj zaczyna się wschodnia część rezerwatu (zapowiednika) Čepkeliu o powierzchni 10752 ha, leżącego w sercu Ruskiej Puszczy (po litewsku – Puszczy Białoruskiej). Rezerwat ten jest największy na Litwie. Jest to duży kompleks torfowisk wysokich (5858 ha), wśród których leżą mineralne wyspy pokryte lasem i reliktowe jeziorka. Wokół torfowisk rosną lasy liściaste i bory sosnowe na wydmach.
Od wsi rzeka Uła płynie szeroką 10-15 m i głęboką doliną wśród lasów. Brzegi w kilku miejscach są wysokie, strome. Kilka zwałek i powalonych drzew na trasie. Między Krokšlys a ujściem Uły, w ośmiu miejscach na wysokich skarpach rzeki znajdują się naturalne odkrywki, w których odsłaniają się torfy i kredy jeziorne.

14,5 km  po lewej stronie strumyczek Lynupis o długości czterech kilometrów. Idąc w górę strumyka, po czterech kilometrach, można dojść do starej wsi Lyneżeris, w której stoją zabytkowe chałupy (40) z przełomu wieków, rezerwat kultury, stara lipa, stary dąb na brzegu jeziora Lynas. Między strumykiem Lynupis a wsią Krošlys, 0,8 – 1 km poniżej ujścia strumyka, z prawej strony Uły, rośnie stary dąb “Stawaris” z dziuplami bartnymi.

17 km  po lewej zabagnione jezioro Uła. Rzeka opływa go wzdłuż wschodniego brzegu, później wpada do niego i zaraz wypływa. Nad zachodnim krańcu jeziora dobre miejsce do kąpieli a także wyznaczone miejsce biwakowe.

20 km z prawej strony strumyk Sienyčia o długości sześciu kilometrów i wieś Rudnia. Sklep spożywczy. Most, młyn wodny i zapora. Konieczna przenoska 30 m lewym brzegiem. Do XIX wieku w tych miejscach składowano rudę darniową, była tu kuźnia. Za wsią rzeka Uła meandruje wśród łąk pomiędzy wysokimi skarpami porośniętymi sosnowo-brzozowym lasem. Bardzo malowniczy odcinek.
23 km  z prawej strumyk Malupis o długości jedenastu kilometrów. W pewnej odległości od Uły jego koryto wysycha, zaś woda znika w piaskach i płynąc pod ziemią wypływa kilkoma źródłami na brzegu Uły.
28 km   drewniany mostek, po obu stronach rzeki wieś Kašetos. Dolina zwęża się. Spływ utrudniają miejscami przewrócone drzewa.
29,5 km  po prawej rzeczka Uosupis wpada do Uły. Za jej ujściem wieś Pauosupe i miejsce biwakowe po prawej stronie rzeki. We wsi jest gospodarstwo agroturystyczne. Można ponadto zwiedzić zabytkowy dom litewskiego pisarza Anzelmas Matutiusa, który przyjeżdżał tu na odpoczynek do swego domku, autor wierszy dla dzieci.
32,5 km  Uła wpływa na teren Dżukijskiego Parku Narodowego – tablica informacyjna na prawym brzegu rzeki. Obowiązkowe karty wstępu na spływ kajakowy Ułą. Biwakowanie możliwe jest tylko w miejscach wyznaczonych.
37,5 km wieś Zervynos. Warto obejrzeć drewnianą zabudowę. Piękne rzeźbione nadokienniki i podokienniki w chałupach. We wsi dwie sosny bartne z dziuplami i dąb, pomniki przyrody. Stary cmentarzyk, a w nim drewniane wiejskie nagrobki i zawieszona na drzewie barć wykonana z pnia sosny.

38,5 km   Za wsią most kolejowy na linii Wilno – Grodno, pod którym należy uważać na bystrza.
Miedzy Zervynos a Mančiagire Uła ma charakter rzeki górskiej. Płynie głęboką doliną o piaszczystych brzegach, z licznymi naturalnymi odsłonięciami i obrywami w wysokich brzegach. Wokół lasy sosnowe. W korycie rzeki kilka niewielkich kamienistych płycizn i pojedynczych kamieni. Najbliższe pole biwakowe położone jest na lewym brzegu rzeki kilometr przed mostem drogowym.
44 km   most, po prawej stronie wieś Mančiagire. Po obu brzegach lasy sosnowe.
50 km  most, wieś Žiurai. Dwa i pół kilometra na północ od wsi pośród lasów leży krągłe jezioro Laysas o średnicy półtora kilometra. Tutaj znajduje się kawiarnia i sklep. Jezioro przypomina swym kształtem, wielkością i leśnym obramieniem nowogródzkie jezioro Świteź. Długo trzeba iść po dnie jeziora, by wreszcie woda była na tyle głęboka, by można było popłynąć. Na dnie leży drobny żółty piasek.
52 km  most, po prawej stronie wieś Trakiškiai. Za mostem na lewym brzegu znajduje się zagospodarowane pole biwakowe.
56 km  most, na prawym brzegu wieś Pauliai. Za wsią wąska dolina z wysokimi brzegami, głębokość do 24 m.
57,5 km  ujście Uły do Mereczanki. Ze wzgórza przy ujściu Uły piękny widok.

RZEKA MERECZANKA / MERKYS

Dopływ ok. 6 m3/ sek; ta ilość przez cały rok się nie zmienia.
59 km po lewej wieś Mordasawas, po prawej wieś Purpčai. Mostek przez rzekę. Mordasawas ma ciekawy układ zagród zwróconych ku rzece. Kultywuje się tu oryginalne tradycje dnia Wszystkich Świętych.
62,5 km po lewej wpływa rzeka Gruda (dł. 36 km), dalej wieś Puvočiai – hydrologiczny posterunek pomiarowy. Przy ujściu Grudy dobre miejsce biwakowe. We wsi sklep spożywczy. W rzece dużo kamieni i niewielkich płycizn.
67 km  po lewej wpływa potok Skroblus, święta rzeczka dawnych Litwinów (dł. 17,3 km). Dalej wsie Trasninkas, Kjasčiunai, Lankininkai, Jablanavas. Mereczanka zbliża się do Niemna, zmienia kierunek z południowo-zachodniego na północno- zachodni. Dolina rozszerza się do około jednego kilometra.
76,5 km  most na drodze A4 Alytus (Olita) – Druskininkai (Druskieniki). Mereczanka powoli meandruje między zalesionymi wysokimi brzegami szerokiej doliny. Przed mostem po prawej stronie pole namiotowe.

79,5 km  Mereczanka wpada do Niemna na jego 418 km, od ujścia. Niemen w tym miejscu jest mocno rozlany, z wyspami w korycie. Po lewej miasteczko Merkinie.

Merecz (Merkinie) – miasto nad Niemnem. U ujścia Mereczanki wznosi się regularna stroma góra z płaskim wierzchołkiem, z drugiej jej strony płynie potok Stange. Był tu gród prawdopodobnie od VII-IX do XIV-XV wieku. O stojącym tu zamku wiemy z kronik krzyżackich z 1377 roku, gdzie występuje on pod nazwą Merkenpille lub Merken. Merecz leżał na drodze krzyżackich wypraw wojennych na Troki i Wilno. Obecne grodzisko datowane jest na XI-XVII wiek. Leśne, bogate w zwierzynę okolice były od wieków miejscem łowów królów i możnych (polował tu m.in. Witold, Władysław Jagiełło, Zygmunt August, Władysław IV. W 1569 roku Merecz otrzymał potwierdzenie praw miejskich magdeburskich. Koło Merecza po dolinę Mereczanki na południu i południowym zachodzie i szosę Kowno-Wilno na wschodzie, rozciąga się Mierkiński rezerwat botaniczny o powierzchni 271 ha.

RZEKA NIEMEN / NEMUNAITIS

Dalej spływ Niemnem wśród bujnych lasów, dużo miejsc na biwak, do plażowania i kąpieli.
83 km  po lewej wieś Jonionys, po prawej Marcinkonys. W wysokich skarpach Niemna odsłaniają się tu torfy i gytie sprzed 120 tys. lat pochodzące z ciepłego okresu międzylodowcowego zwanego interglacjałem emskim.

89 km  po prawej dopływ rzeki Apsinge, dalej wieś Nietiesos (Nieciosy). Na lewym brzegu miejsce biwakowe. Na trasie spływu kajakowego mijamy kolejne miejsca biwakowe oraz piękną plażę.

93 km  dopływ rzeki Netiesca, w pobliżu którego są dwa miejsca biwakowe na prawym brzegu, a nieco dalej następne.

98 km   po prawej Senieji Druskinikai (Stare Druskienniki). Dawniej z istniejących tu starych źródeł wydobywano sól.
100 km  po lewej wieś Żiwulciai. Duża wyspa na Niemnie, zarośnięta wierzbą i krzakami czarnej porzeczki. Na brzegu w lasku dobre miejsce biwakowe.
103 km  Niemen wypływa z Dzukijskiego Parku Narodowego, koryto poszerza się, nurt staje się bardziej zmienny i należy uważać na wędrujące piaszczyste łachy i mielizny. Dalej na odcinku 4 km mija się dwie wyspy i piękne urwisko na prawym brzegu.

106 km  około 1,7 km od brzegu Niemna, na skraju lasu leży duży głaz narzutowy “Dydysis Dzukijos Akmuno” (wielki głaz dzukijski), pomnik przyrody nieożywionej o wymiarach 7x3x2,8 m. Obok, na łące kilkanaście głazów narzutowych ułożonych w krąg, przypominający dawne kręgi obrzędowe. Według informacji miejscowych ludzi głazy zostały tu ułożone współcześnie.
110 km   wieś Nemunaitis (NIEMONOJCIE, Niemunajcie) – Na prawym brzegu znajduje się kościół, sklep i bar. Koniec spływu na wysokim lewym brzegu przy nieczynnym hotelu.


Cena

569 zł / osoba            /cena przy grupie 8-osobowej – bus 8-osobowy/


Cena zawiera

 • miejsce w 2-os. kajaku polietylenowym z wyposażeniem (wiosło Dr Kajak, kamizelka asekuracyjna, miękkie siedzisko)
 • transport osób i kajaków na trasie: Augustów – Dubičiai i po spływie: Nemunaitis – Augustów
 • ubezpieczenie NNW + KL (T.U. EUROPA, s.u.: NNW 5000 euro + KL 40000 euro)
 • składka do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego w wys. 2 zł
 • składka do Turystycznego Funduszu Pomocowego w wys. 2 zł

Dodatkowo płatne

 • karty wstępu do Dzukijskiego Parku Narodowego – 6 € /dzień, 10 € /dzień w soboty
 • dopłata do 1-os. kajaka CAROLINA / CUSTOMLINE lub płynięcia pojedynczo – 180 zł / kajak
 • parking samochodu w Bazie SZOT – 20 zł /dzień /samochód osobowy
 • wypożyczenie wodoodpornego worka kajakowego – 40 zł / spływ 8-dniowy
 • nocleg na polu namiotowym w Bazie SZOT – 30 zł /osoba /dostęp do toalet i umywalek, prysznic dodatkowo płatny – automat wrzutowy/
 • nocleg w Villi Skomanda – komfortowe pokoje 1-4 osobowe z łazienkami, TV, lodówkami, zestawem do parzenia kawy i herbaty – cena z rabatem
 • korzystanie z sauny w Bazie SZOT – 250 zł / do 2 godz. (ok. 10 osób jednorazowo)
 • do nabycia w biurze: mapy szlaków kajakowych, wodoszczelne etui na telefon komórkowy, rękawiczki, czapki przeciwsłoneczne, płaszcze przeciwdeszczowe, pamiątki.

Informacje dodatkowe

 • Podczas spływu należy posiadać przy sobie paszport lub dowód osobisty; dzieci – paszport lub dowód tymczasowy. Litwa należy do Unii Europejskiej. Waluta: euro. Różnica strefy czasowej +1 godzina. Więcej informacji: Poradnik turysty.
 • Zapewniamy bezpieczne, wygodne i stabilne kajaki 1-, 2-, 3-osobowe i kanadyjki 2-4-osobowe.
 • Noclegi na polach biwakowych we własnym zakresie. Na trasie znajdują się campingi i agroturystyka.
 • Cena spływu dotyczy grupy 8 osób lub wielokrotności ‘8’ /transport busami 8-os./.
 • Wyżywienie podczas spływu we własnym zakresie uczestników.
 • Możliwość dodatkowego noclegu przed i po spływie w Villi Skomanda w Bazie SZOT. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.
 • W Bazie SZOT możliwość wyżywienia – śniadanie w formie bufetu szwedzkiego w godz.: 7.30-10.00. Możliwość zamówienia obiadokolacji lub korzystanie z restauracji, karta menu.
 • Należy zabrać ze sobą: namiot, śpiwór, karimatę. Polecamy zabrać również: przeciwsłoneczne nakrycie głowy, strój kąpielowy, lekkie obuwie turystyczne (sandały lub klapki), krem z filtrem UV, ciepłe ubranie i kalosze na wieczór, środek przeciw komarom, na wszelki wypadek płaszcz przeciwdeszczowy oraz przede wszystkim DOBRY HUMOR!

Istnieje także możliwość organizacji indywidualnego spływu kajakowego dla dowolnej liczby osób. To Państwo decydujecie o trasie, terminie i ewentualnych innych świadczeniach na spływie – Cennik wypożyczenia sprzętu.

Zapraszamy na spływy z pasją na Litwę!


Proponujemy również

Lokalizacja


Spływy kajakowe z pasją, wycieczki autokarowe, imprezy dla firm
ul. Konwaliowa 2
Augustów 16-300, Polska

szot@szot.pl

+48 87 644 67 58

+48 601 146 703