Cztery najpiękniejsze rzeki Pojezierza Augustowskiego w jeden długi weekend – aktywnie pośród wspaniałej przyrody i czystego powietrza. Aktywnie blisko natury. Noclegi w Villi Skomanda w Augustowie. TERMIN 2025
Zapraszamy do Krainy Przyrody i Przygody na aktywny weekend z wiosłem w ręku – 4 rzeki i ich różne charaktery: relaks na Czarnej Hańczy, przygoda na Rospudzie, wyciszenie na Jegrzni, adrenalina na Marysze.
Nie zastanawiaj się – Augustów jest bliżej, niż myślisz.
Komfortowe noclegi w Augustowie, w sąsiedztwie lasu, smaczne domowe posiłki, codzienne transfery, moc dodatkowych atrakcji na miejscu, kompleksowa organizacja. Trasa spływu zróżnicowana, niektóre odcinki średnio trudne; czasem z kamienistym dnem, głazami, powalonymi drzewami lub niedostępnymi brzegami. Spływ dostępny dla początkujących i płynięcia z dziećmi, w towarzystwie doświadczonych kajakarzy.
Zakwaterowanie: Villa Skomanda w Augustowie – komfortowe pokoje lub domki letniskowe z łazienką, lodówką, czajnikiem, TV.
Wyżywienie: HB – śniadania, obiadokolacje.
Do godz. 10:30 Przyjazd uczestników do Augustowa.
Przyjazd możliwy również dzień wcześniej, cena noclegu z rabatem.
Baza SZOT mieści się na 8 hektarach terenu, gdzie znajduje się Villa Skomanda – hotel z restauracją, bungalow – pokoje z oddzielnymi wejściami z werandy, 4-osobowe domki letniskowe. Tutaj mieści się również biuro turystyczne SZOT, wypożyczalnia sprzętu – kajaki, canoe, a także plac zabaw dla dzieci, tradycyjna sauna opalana drewnem, wiata biesiadna z grillem i miejscem ogniskowym, duży parking samochodowy. Wszystko na ogrodzonym terenie, w otoczeniu lasu i pokaźnej przestrzeni zieleni.
W pobliżu znajduje się Kanał Augustowski, Puszcza Augustowska, wiedzie też Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.
Spotkanie z ratownikiem / instruktorem kajakarstwa – omówienie spraw organizacyjnych i zasad bezpieczeństwa na wodzie, instruktaż, regulamin.
11:30 Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.
Atrakcyjny odcinek rzeki wijącej się pośród majestatycznych, naturalnych lasów Puszczy Augustowskiej – drugiego, co do wielkości w kraju kompleksu leśnego. Rzeka płynie dość wąskim korytem, nurt łagodny, bezpieczny. Na trasie mnóstwo zakrętów, miejscami powalone drzewa, wystające z wody konary i gałęzie, w większości przy sprawnym wiosłowaniu dające się opłynąć. Dla wprawionych kajakarzy to „bułka z masłem”, dla początkujących większa adrenalina. 😉
Spływ rozpoczynamy w niewielkiej wsi i od razu wpływamy w świat pięknej puszczańskiej przyrody. Kolejna wieś dopiero po 10 km. Na trasie dogodne miejsca na przystanek i kąpiel. Na koniec 2 kilometry spływu fascynującym Kanałem Augustowskim z dwiema zabytkowymi, ręcznie obsługiwanymi śluzami – Sosnówek i Mikaszówka. W sumie podniesiemy się ponad 5 metrów w górę. Atrakcja! W Mikaszówce, gdzie kończymy spływ warto zobaczyć drewniany kościółek zbudowany w tradycyjnym puszczańskim stylu.
Czas płynięcia: ok. 4,5 godziny.
ok. godziny 17.00 powrót do Augustowa. Zakwaterowanie /od godz. 15:00/.
9:00 Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.
Nieco zapomniana i mało uczęszczana rzeka doskonale oddaje klimaty bagiennej doliny Biebrzy, której jest dopływem. Szlak szczególnie interesujący dla miłośników fauny w czasie godów oraz wędrówek ptaków. Jegrznia płynie przez nieco odludne i podmokłe otoczenie, wijąc się pośród dzikich łąk i oczeretów, przepływa przez Jezioro Dreństwo (1,3 km). Trasa spływu typowo nizinna o słabym nurcie, niezbyt trudna, barwne krajobrazy. Sporo roślinności bagiennej porastającej brzegi i częściowo koryto rzeki. Na trasie krótka i łatwa przenoska przez drogę przy młynie w Wojdach. Po spływie powrót do Augustowa.
Czas płynięcia: ok. 4 godzin.
ok. godziny 15.30 powrót do Augustowa.
9:00 Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.
Piękna trasa prawie dziką, wijącą się rzeką. Początkowo Marycha płynie wzdłuż rezerwatu Kukle, a następnie jako rzeka graniczna Polski i Litwy. Na trasie znajduje się dużo naturalnych przeszkód w postaci powalonych drzew. Czasem trzeba wejść do wody, bądź też na pnie, by przepchnąć kajak. Stanowi to dodatkową atrakcję. Zachwycający krajobraz i brak zabudowań na szlaku. Od miejsca zakończenia spływu jest ok. 2 km do tzw. trójstyku granic: Polski, Litwy i Białorusi.
Czas płynięcia: ok. 5 godzin
ok. godziny 16.00 powrót do Augustowa.
Po śniadaniu wykwaterowanie.
9:00 Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.
Następnie krótki odcinek rzeki, by po chwili wpłynąć na dość wąskie Jezioro Sumowo. Po ponad 3 km spokojnego płynięcia na koniec spływu odcinek z atrakcjami na rzece w postaci kamiennych płycizn, dużych głazów i szybkiego nurtu.
Rozpoczynamy krótkim odcinkiem bystrej i kamienistej Rospudy, następnie przepływamy przez niewielkie Jezioro Okrągłe. Dalej wraz ze spokojnym nurtem Rospudy wpływamy na długie i wąskie Jezioro Bolesty, które przy końcu zwężając się przechodzi w rozlewającą się rzekę. Brzegi jeziora dostępne, możliwość kąpieli.
Czas płynięcia: ok. 4 godzin.
Ok. godz. 15:00 powrót do Augustowa.
Proponujemy również udział w wycieczkach jednodniowych: po Suwalszczyźnie, na Litwę do Wilna i Trok. Rezerwacja wycieczek z wyprzedzeniem. Odbiór uczestników i transport powrotny do Villi Skomanda.
Potrzeby żywieniowe, ewentualne diety należy zgłosić w recepcji najpóźniej dwa dni przed przyjazdem.
Parking samochodu na czas spływu – bezpłatnie.
Dla Stałych Kajakarzy – rabat.
Posiadamy wpis do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki nr 17/00/04 wydany przez Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Gwarancję Ubezpieczeniową Towarzystwa Ubezpieczeń EUROPA.
Zapoznaj się z: Ogólne Warunki Ubezpieczenia Podróży na terenie RP – EUROPA
Istnieje także możliwość organizacji indywidualnego pobytu z programem turystycznym. Wówczas to Państwo decydujecie o trasie, terminie i ewentualnych dodatkowych świadczeniach – Cennik wypożyczenia sprzętu. Rezerwacja: szot@szot.pl
Po zakończonym spływie możemy w ramach odpoczynku wybrać się w Augustowie w podróż z Żeglugą Augustowską. Statkiem wycieczkowym można wypłynąć w rejs m.in. do Studzienicznej. 8 czerwca 1999 r. Papież Jan Paweł II odbył rejs z Augustowa do Studzienicznej na statku „Serwy”. Statek pływa do dzisiaj, a na dolnym jego pokładzie można zobaczyć kajutę służbową, którą Papież obrał sobie na miejsce skupienia i modlitwy w czasie rejsu. Na górnym pokładzie „miejsce papieskie” to pierwsza ławka z przodu, miejsce przy lewej burcie. Statek zatrzymał się na swojej trasie dwukrotnie. Raz na Jeziorze Białym w dawnym Ośrodku Wojskowym (obecnie Oficerski Yacht Club), drugi raz na Jeziorze Studzienicznym w Studzienicznej. W obu miejscach powstały pomniki upamiętniające tamte wizyty; w pierwszym fotel papieski, w drugim postać Papieża schodzącego na ląd.
Spływy kajakowe z pasją, wycieczki autokarowe, imprezy dla firm
ul. Konwaliowa 2
Augustów 16-300, Polska
+48 87 644 67 58