Wiosłuj i pedałuj

Niesamowita okazja, by połączyć dwie aktywności w jednej wyprawie, przemierzając Puszczę Augustowską i Pojezierze Suwalsko-Augustowskie, kajakiem i rowerem. Spływ kajakowy - 4 dni, 66 km, wycieczka rowerowa - 2 dni, 54 km.

Wigry

Augustów

6 dni

66 km + 54 km

4 opcje do wyboru

HB (śniadania, obiadokolacje)

zorganizowany

łatwa


Przygodę rozpoczynamy płynąc kajakiem malowniczą Czarną Hańczą a następnie zabytkowym Kanałem Augustowskim z ręcznie obsługiwanymi śluzami. Dalej już na rowerze podążając Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo wzdłuż Kanału Augustowskiego podziwiamy dziewicze lasy puszczy. Eskapadę kończymy w letniej stolicy Polski – Augustowie, smakując uroki tego klimatycznego miejsca. Moc aktywności, wrażeń i emocji 😉

Dogodne miejsca noclegowe z wyborem opcji, smaczne domowe posiłki, kompleksowa organizacja.

Trasa spływu łatwa, dostępna dla początkujących kajakarzy oraz do płynięcia z dziećmi. Rzeka dość szeroka, meandrująca, bez stałych przenosek, o wartkim ale bezpiecznym nurcie. Trasa rowerowa równie łatwa, niedługie odcinki dzienne, drogą asfaltową, żwirową i piaszczystą.


Czarna Hańcza spływ kajakowy Standard 6 dni SZOT
Czarna Hańcza spływ kajakowy Standard 6 dni SZOT
Czarna Hańcza spływ kajakowy Standard 6 dni SZOT
Wycieczka rowerowa Green Velo SZOT

Program

1 dzień

do godz. 11.00 – przyjazd uczestników do Augustowa – Baza SZOT (dojazd – mapa), gdzie znajduje się biuro, wypożyczalnia sprzętu – kajaki, canoe, namioty, rowery itp., Villa Skomanda (komfortowe pokoje), restauracja, domki letniskowe, plac zabaw dla dzieci, sauna zewnętrzna, wiata grillowa, ogrodzony parking samochodowy.
W pobliżu znajduje się duży sklep piekarniczo-spożywczy umożliwiający zrobienie zakupów przed spływem.
Przyjazd możliwy również dzień wcześniej z noclegiem w Villi Skomanda. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.
Przejazd nad Jezioro Wigry do Marina Wigry SZOT. Krótkie indywidualne zwiedzanie Pokamedulskiego Zespołu Klasztornego, gdzie w 1999 roku odpoczywał Papież Jan Paweł II. Stąd piękny widok na panoramę Jeziora Wigry. Przed wypłynięciem omówienie spraw organizacyjnych i zasad bezpieczeństwa na wodzie, szkolenie dla początkujących kajakarzy.
   Spływ kajakowy: Wigry – Maćkowa Ruda   (10 km)
Początek spływu na Jeziorze Wigry, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Dalej wpływamy na niewielkie Jezioro Postaw. Następnie meandrującą pośród wysokich trzcin rzekę Czarną Hańczę. Po drodze mijamy niewielkie wioski. Na rzece rozwidlenia, małe wysepki porośnięte trawą.
Nocleg – domki letniskowe / pole biwakowe; aneks – toaleta, prysznic.

2 dzień

  Spływ kajakowy: Maćkowa Ruda – Frącki    (19 km)
Spływ rozpoczyna się na odcinku rzeki z wolnym nurtem i wysepkami porośniętymi trzciną, otoczonym łąkami i polami. Dalej bardzo ciekawy etap z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska z trzciną. Rzeka dość szeroka z licznymi roślinami wodnymi. Dookoła piękny krajobraz!
We wsi niedaleko miejsca noclegowego znajduje się sklep. Stanica wodna z barem.
Wieczorem ognisko z kiełbaskami.
Nocleg – pokoje lub domki letniskowe / pole biwakowe; łazienki lub aneks z toaletą i prysznicem.

3 dzień

  Spływ kajakowy: Frącki – Mikaszówka    (23 km)

Spływ rozpoczynamy bardzo spokojnym odcinkiem rzeki, przebiegającym w większości pośród puszczańskich łąk, z dala od wiejskich zabudowań. Rzeka płynie pośród wysokich traw i trzcin, brak przeszkód. Dalej przepływamy przez “serce” Puszczy Augustowskiej, gdzie rzeka wije się serpentyną w moczarowatej dolinie obrzeżonej lasem. Dość szybki ale bezpieczny nurt ułatwiający płynięcie; rzeka kręta, miejscami powalone przez bobry drzewa, dające się opłynąć. Na koniec 2-kilometrowy odcinek Kanału Augustowskiego z dwiema zabytkowymi ręcznie obsługiwanymi śluzami – Sosnówek i Mikaszówka (atrakcja!). We wsi Mikaszówka warto odwiedzić drewniany kościółek zbudowany w tradycyjnym puszczańskim stylu.
Bar gastronomiczny i sklepy.
Nocleg – pokoje w agroturystyce / pole biwakowe; łazienki, toalety, prysznic.

4 dzień

   Spływ kajakowy: Mikaszówka – Płaska    (13 km)
Spływ rozpoczynamy na Kanale Augustowskim, dalej przepłyniemy jeziorami malowniczo wtopionymi w leśny krajobraz Puszczy Augustowskiej. Na trasie trzy śluzy (w tym jedna dwukomorowa – Paniewo z różnicą poziomów wody – 6,40!). We wsi sklepy i bary gastronomiczne.
Nocleg – pokoje w kwaterze agroturystycznej, łazienki / pole biwakowe.

5 dzień

  Trasa rowerowa:  Płaska – Przewięź   (26 km) 
          (Płaska –  Studzieniczna – Przewięź )
Jedziemy Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, wiodącym wzdłuż Kanału Augustowskiego. Jest to wspaniała okazja, by bliżej poznać tę unikatową w skali światowej arterię wodną, która łączy w sobie siły twórcze przyrody i geniusz ludzki. Mijamy śluzę Swoboda i południowym brzegiem Jeziora Studzienicznego docieramy do pięknie położonego na wysepce Sanktuarium Maryjnego z pomnikiem Papieża Jana Pawła II. Stąd kierujemy się utwardzoną leśną drogą do brzegu Jeziora Białego. Wycieczkę kończymy w Ośrodku Wypoczynkowym w Przewięzi.
Nocleg – domki letniskowe z łazienkami / pole biwakowe.

6 dzień

  Trasa rowerowa: Przewięź – wokół Jeziora Sajno  (28 km)
       (Przewięź – Wojciech – Białobrzegi – Augustów)
Wycieczkę rozpoczynamy leśną ścieżką przecinającą urokliwe lasy Puszczy Augustowskiej jedziemy okrążając Jezioro Białe w kierunku Wojciecha. Dalej w stronę Jeziora Sajno. Przystanek przy plaży nad jeziorem Sajno. Podziwiamy piękne krajobrazy z drugiej strony linii brzegowej jeziora. Drogą żwirową jedziemy przez las, docierając do wsi Białobrzegi. Stąd wzdłuż Kanału Augustowskiego dojeżdżamy do Bazy  SZOT / Villi Skomanda.

CENA:

909 zł/osoba                759 zł/dziecko do 12 lat
Opcja STANDARD – noclegi na polach biwakowych na szlaku
                                                                                                     

1029 zł /osoba             909 zł /dziecko do 12 lat

Opcja KOMFORT – noclegi w agroturystyce – pokoje lub domki letniskowe 2-4 os. /bez pościeli/ na szlaku
                                                                                                     
1269 zł /osoba           1059 zł /dziecko do 12 lat*
Opcja LUX – noclegi w Villi Skomanda w pokoju 2-os. w Augustowie
*dziecko w pokoju z rodzicami
                                                                                                     
1149 zł /osoba**
Opcja LUX – noclegi w domku letniskowym, Baza SZOT w Augustowie
**4 osoby w domku

CENA ZAWIERA:

 • miejsce w 2-os. kajaku turystycznym SZOT Komfort z wyposażeniem (wiosło, kamizelka asekuracyjna, miękkie siedzisko) – 4 dni
 • rower turystyczny KROSS – 2 dni
 • noclegi – zgodnie z opcją
 • wyżywienie (śniadanie, gorąca obiadokolacja); dziecko do 12 lat – ½ porcji
 • opieka ratownika / instruktora – 4 dni i przewodnika – 2 dni
 • przejazd busem z Augustowa nad Jezioro Wigry
 • karty wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego
 • ognisko z kiełbaskami
 • codzienny transfer bagażu na trasie spływu i wycieczki rowerowej
 • wymiana kajaków na rowery po 4 dniu
 • codzienne transfery osób z i do Villi Skomanda / domku SZOT w Augustowie – opcja LUX
 • ubezpieczenie NNW (AXA TUiR SA, suma ubezpieczeniowa 5000 zł)
Parking samochodu na czas spływu w Bazie SZOT – Gratis.
Z własnym rowerem uczestnika cena niższa o 60 zł/osoba.

DODATKOWO PŁATNE:

 • śluzowania na Kanale Augustowskim (5 na szlaku) – ok. 4,10 zł/kajak/do godz. 16.00 i ok. 8,20 zł/kajak/po godz. 16.00
 • dopłata do 1-os. kajaka SINGLE lub płynięcia pojedynczo – 35 zł/spływ
 • dopłata do 2-os. kajaka polietylenowego: Cruiser II / Vista / Horizon – 15 zł/os.
 • dopłata do pokoju / domku dla 1 osoby – opcja KOMFORT – 130 zł/impreza
 • wypożyczenie namiotu igloo 2-os. – 89 zł/impreza
 • wypożyczenie karimaty – 12 zł/impreza
 • wypożyczenie wodoodpornego worka kajakowego 55l / wodoszczelnej beczki 3,5l/10,4l – 18 zł/impreza
 • opłata miejscowa – opcja LUX – 10 zł/osoba
 • prysznice w kwaterach agroturystycznych w przypadku noclegu na polach biwakowych – ok. 5-7 zł
 • korzystanie z sauny – ok. 100 zł/grupa
 • do nabycia w biurze: mapy szlaków kajakowych, wodoszczelne etui na telefon komórkowy, rękawiczki, czapki przeciwsłoneczne, płaszcze przeciwdeszczowe

INFORMACJE DODATKOWE:

 • Program wycieczki rowerowej dostosowany jest dla osób od 13 do 80 lat, uprawiających rekreacyjną turystykę rowerową, których kondycja i umiejętności pozwolą na sprawne pokonanie trasy i pozwolą cieszyć się jej urokami. Należy rozsądnie ocenić własne możliwości kondycyjne. Tempo wycieczki turystyczne. W spływie kajakowym mogą brać udział mniejsze dzieci, gdyż kajaki są 2- lub 3-osobowe, wówczas siłą napędową jest osoba starsza.
 • Stan zdrowia uczestników musi umożliwiać udział w spływie kajakowym i wycieczce rowerowej. Dzieci i młodzież mogą brać udział w spływie tylko pod opieką rodziców lub opiekunów.
 • Miejsca noclegowe – Opcja KOMFORT (w warunkach turystycznych): pokoje 2-4 osobowe na kwaterach agroturystycznych lub 2-4 osobowe domki letniskowe bez łazienek, położone na szlaku kajakowym; Opcja STANDARD: pola namiotowe przy kwaterach agroturystycznych. Na miejscu lub w pobliżu: toalety (czasem suche), prysznice, umywalnie, miejsca na ogniska; Opcja LUX: komfortowe 2-4 osobowe pokoje w Villi Skomanda w Augustowie lub 4-osobowe domki letniskowe z łazienkami, lodówkami, tarasem. Na miejscu: plac zabaw dla dzieci, sauna, wiata grillowa z miejscem na ognisko, wypożyczalnia rowerów, teren ogrodzony.
 • Wyżywienie – smaczne, domowe posiłki regionalnej kuchni przygotowywane na miejscu w kwaterach agroturystycznych lub w restauracji Villi Skomanda. W pierwszym dniu obiadokolacja, w ostatnim – śniadanie.
 • Zapewniamy bezpieczne, wygodne i bardzo stabilne 2-osobowe kajaki turystyczne SZOT Komfort własnej produkcji lub kajaki polietylenowe. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem do ok. 9 lat zapewniamy 3-os. kajaki Prijon Cruiser. Flotę po każdym sezonie jest częściowo wymieniamy na nowe jednostki. Rowery KROSS turystyczne, uniwersalne.
 • Popołudniami i wieczorami gramy w siatkówkę, badmintona i inne gry zespołowe lub chodzimy na krótkie wycieczki piesze. Wieczorem integrujemy się przy ogniskach. Osoby uzdolnione muzycznie prosimy o zabranie ze sobą sprzętu muzycznego, np. gitary.
 • Impreza organizowana przy min. liczbie uczestników – 8 osób.
 • Możliwość dodatkowego noclegu przed i po spływie w Villi Skomanda w Bazie SZOT – cena z rabatem.
 • Bagaż przeznaczony do codziennego transferu: nie powinien być zapakowany w walizkach, tylko w plecakach i torbach turystycznych. Nie może przekraczać 20 kg/os. i zawierać dużych rzeczy, np. leżaków.
 • Należy zabrać ze sobą śpiwór (noclegi nie obejmują pościeli) – OPCJA KOMFORT a w przypadku OPCJI STANDARD również namiot i karimatę (lub wypożyczyć w PT SZOT). Proponujemy zabrać również: przeciwsłoneczne nakrycie głowy, okulary słoneczne, krem z filtrem UV, strój kąpielowy, lekkie obuwie turystyczne (sandały lub klapki), środek przeciw komarom na wieczór, ciepłe ubranie i kalosze na wieczór, rękawiczki bez palców (np. rowerowe), płaszcz przeciwdeszczowy oraz przede wszystkim DOBRY HUMOR!

Proponujemy również:

Czarna Hańcza i Kanał Augustowski Szlak Papieski – spływ zorganizowany, 4 dni
Rospuda – spływ zorganizowany, 5 dni
Czarna Hańcza i Kanał Augustowski – weekendowy spływ zorganizowany, 2 dni
Kajakiem przez 3 kraje – spływ zorganizowany PL-BY-LT, 6 dni
Kanał Augustowski i city break w Grodnie – spływ zorganizowany, 3 dni
Istnieje także możliwość organizacji indywidualnego spływu kajakowego lub wycieczki rowerowej. Wówczas to Państwo decydujecie o trasie, terminie i ewentualnych dodatkowych świadczeniach na spływie – Cennik wypożyczenia sprzętu.

Atrakcje na trasie:

 • Pokamedulski Zespół Klasztorny z kościołem z XVII w znajdujący się nad Jeziorem Wigry,
 • Kanał Augustowski – zabytek hydrotechniczny wraz z ręcznie obsługiwanymi śluzami (14 po stronie polskiej, 3 po stronie białoruskiej i 1 śluza Kurzyniec – graniczna). W Polsce największa śluza dwukomorowa Paniewo (6,40 m).

W Augustowie warto zobaczyć:
 • Po zakończonym spływie możemy w ramach odpoczynku wybrać się w Augustowie w podróż z Żeglugą Augustowską. Statkiem wycieczkowym można wypłynąć w rejs m.in. do Studzienicznej. 8 czerwca 1999 r. Papież Jan Paweł II odbył rejs z Augustowa do Studzienicznej na statku „Serwy”. Statek pływa do dzisiaj, a na dolnym jego pokładzie można zobaczyć kajutę służbową, którą Papież obrał sobie na miejsce skupienia i modlitwy w czasie rejsu. Na górnym pokładzie „miejsce papieskie” to pierwsza ławka z przodu, miejsce przy lewej burcie. Statek zatrzymał się na swojej trasie dwukrotnie. Raz na Jeziorze Białym w dawnym Ośrodku Wojskowym (obecnie Oficerski Yacht Club), drugi raz na Jeziorze Studzienicznym w Studzienicznej. W obu miejscach powstały pomniki upamiętniające tamte wizyty; w pierwszym fotel papieski, w drugim postać Papieża schodzącego na ląd.
 • Rynek Zygmunta Augusta wraz z kolumną Króla Zygmunta II Augusta, założyciela miasta.
 • Bazylika Mniejsza NSJ – trójnawowy neoromański kościół przy ul. 3 Maja (1906-1911)
 • Muzeum Kanału Augustowskiego – mieści się w zabytkowym drewnianym Dworku gen. Ignacego Prądzyńskiego – biuro budynku administracji z okresu budowy Kanału Augustowskiego oraz Dział Muzeum Ziemi Augustowskiej poświęconej budowie kanału w Augustowie.
 • Śluza Augustów – wybudowana w latach 1825- 1826.
 • Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej – w wieży kościoła mieści się muzeum 1-go Pułku Ułanów Krechowieckich.
 • Amfiteatr w Augustowie – oddany do użytku w 2013r., położony nad Jeziorem Necko przy plaży miejskiej “Radiowej Trójki”
 • Wyciąg nart wodnych na Jeziorze Necko

Serdecznie zapraszamy na spływ i rowery z PT SZOT!


Proponujemy również

Lokalizacja


Spływy kajakowe z pasją, Czarna Hańcza, Rospuda, Kanał Augustowski
ul. Konwaliowa 2
Augustów 16-300, Polska

szot@szot.pl

+48 87 644 67 58

+48 601 146 703