Spływ kajakowy zorganizowany, komfortowe noclegi w Villi Skomanda w Augustowie - bungalow, domki lub pole namiotowe, 6 dni spływu. TERMINY '2022
Piękna, dzika przyroda, urokliwe osady przycupnięte na brzegach, regionalna kuchnia i życzliwi mieszkańcy – czyż to nie jest sceneria wymarzonego urlopu?
Wszystko to zobaczysz, gdy popłyniesz wraz z nurtem Czarnej Hańczy, wijącej się serpentyną wśród lasów Puszczy Augustowskiej. Dalej spływ zabytkowym Kanałem Augustowskim z ręcznie obsługiwanymi śluzami oraz malowniczymi jeziorami na trasie.
Dogodne i komfortowe noclegi w Villi Skomanda w Augustowie, smaczne domowe posiłki, codzienne transfery, moc dodatkowych atrakcji na miejscu, kompleksowa organizacja.
Trasa spływu łatwa, dostępna dla początkujących kajakarzy oraz do płynięcia z dziećmi. Rzeka dość szeroka, bez stałych przenosek, o wartkim ale bezpiecznym nurcie z łagodnymi zakolami i zakrętami.
Zakwaterowanie: Augustów – pokoje w bungalowie lub domki letniskowe Villi Skomanda, lub pole namiotowe.
Wyżywienie: HB – śniadania, obiadokolacje
Przyjazd uczestników do Augustowa, zakwaterowanie /w godz.: 15:00 – 23:00/.
Baza SZOT – biuro, wypożyczalnia sprzętu – kajaki, canoe, rowery, namioty; Villa Skomanda – hotel z restauracją, bungalow (8 pokoi z łazienkami i werandami), 4-osobowe domki letniskowe, pole namiotowe. Na ogrodzonym terenie o powierzchni ponad 8 hektarów znajduje się: plac zabaw dla dzieci, sauna zewnętrzna opalana drewnem, wiata biesiadna z grillem i miejscem ogniskowym, boisko do piłki siatkowej, brzozowy las, łąka i sad, parking samochodowy.
W pobliżu jest Kanał Augustowski, Puszcza Augustowska, wiedzie Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.
godz. 9:00 Przejazd nad Jezioro Wigry, tuż przy klasztorze. Krótkie indywidualne zwiedzanie Pokamedulskiego Zespołu Klasztornego. Tutaj w 1999 roku odpoczywał Papież Jan Paweł II. Stąd piękny widok na panoramę Jeziora Wigry.
Przed wypłynięciem omówienie spraw organizacyjnych i zasad bezpieczeństwa na wodzie, szkolenie dla początkujących kajakarzy.
Początek spływu na Jeziorze Wigry, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, dalej wpływamy na niewielkie Jezioro Postaw. Następnie meandrującą pośród wysokich trzcin rzekę Czarną Hańczę. Po drodze mijamy niewielkie wioski. Na rzece rozwidlenia, małe wysepki porośnięte trawą.
Po spływie powrót do Augustowa.
Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.
Odcinek rzeki z wolnym nurtem i wysepkami porośniętymi trzciną, otoczony łąkami i polami. Dalej bardzo ciekawy etap z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska z trzciną. Rzeka dość szeroka z licznymi roślinami wodnymi. Dookoła piękny krajobraz!
Po spływie powrót do Augustowa.
Wieczorem wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.
Początkowo rzeka płynie w dolinie z brzegami porośniętymi lasem, od czasu do czasu mijając zabudowania niewielkich wsi. Dalej wpływa w zwarty kompleks leśny Puszczy Augustowskiej, coraz silniej meandrując. Na koniec wije się pośród podmokłych łąk i wysokich szuwarów. Nurt leniwy ale ułatwiający płynięcie, dno rzeki porośnięte bujną roślinnością wodną. Rzeka niezbyt szeroka z dogodnymi miejscami na przystanek i kąpiel.
Po spływie powrót do Augustowa.
Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.
Rozpoczynamy spokojnym fragmentem rzeki płynącej przez puszczańskie łąki, z dala od wiejskich zabudowań. Wysokie trawy i trzciny, brak przeszkód. Po 4 km krajobraz zmienia się, wpływamy w “serce” Puszczy Augustowskiej. Rzeka wije się serpentyną w moczarowatej dolinie obrzeżonej lasem. Dość szybki ale bezpieczny nurt ułatwiający płynięcie. Rzeka kręta, miejscami powalone przez bobry drzewa, dające się opłynąć. Na koniec 2-kilometrowy odcinek Kanału Augustowskiego z dwiema zabytkowymi, ręcznie obsługiwanymi śluzami – Sosnówek i Mikaszówka (atrakcja!).
Po spływie powrót do Augustowa.
Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.
We wsi Mikaszówka warto odwiedzić drewniany kościółek zbudowany w tradycyjnym puszczańskim stylu. Spływ rozpoczynamy na Kanale Augustowskim, dalej przepłyniemy jeziorami malowniczo wtopionymi w leśny krajobraz Puszczy Augustowskiej. Na trasie trzy śluzy, w tym jedna dwukomorowa Paniewo z różnicą poziomów wody 6,40m!.
Po spływie powrót do Augustowa.
Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.
Początek spływu na wąskim i płytkim Jeziorze Gorczyckim, dalej Kanał Augustowski. Po brzegach zarośnięte zatoczki, będące rajem ptactwa wodnego i bobrów. Po prawej stronie ujście Cichej Rzeczki do Jeziora Serwy. Wpływamy na najdłuższy prosty odcinek kanału, tzw. Kanał Czarnobrodzki, otulony zielenią lasów. Na trasie dwie śluzy i w końcowej części piękne Jezioro Studzieniczne.
Po spływie powrót do Augustowa.
Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd uczestników.
Lub przedłużenie pobytu i: zwiedzanie Augustowa, udział w wycieczce rowerowej (wypożyczalnia rowerów na miejscu w Villi Skomanda), rejsie statkiem i wielu innych atrakcjach.
Proponujemy również udział w wycieczkach jednodniowych: po Suwalszczyźnie, na Litwę do Wilna i Trok lub do Druskiennik, na Białoruś do Grodna.
Rezerwacja wycieczek w recepcji; odbiór uczestników i transport powrotny do Villi Skomanda.
Przyjmujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym.
Parking samochodu na czas spływu – bezpłatnie.
Dla Stałych Kajakarzy – rabat.
W Villi Skomanda istnieje możliwość gry w siatkówkę, badmintona; na miejscu plac zabaw dla dzieci, gra w piłkarzyki, sauna, grill, wypożyczalnia rowerów.
Posiadamy wpis do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki nr 17/00/04 wydany przez Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Gwarancję Ubezpieczeniową Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA (obecnie UNIQA).
Istnieje także możliwość organizacji indywidualnego spływu kajakowego. Wówczas to Państwo decydujecie o trasie, terminie i ewentualnych innych świadczeniach na spływie – Cennik wypożyczenia sprzętu.
Po zakończonym spływie możemy w ramach odpoczynku wybrać się w Augustowie w podróż z Żeglugą Augustowską. Statkiem wycieczkowym można wypłynąć w rejs m.in. do Studzienicznej. 8 czerwca 1999 r. Papież Jan Paweł II odbył rejs z Augustowa do Studzienicznej na statku „Serwy”. Statek pływa do dzisiaj, a na dolnym jego pokładzie można zobaczyć kajutę służbową, którą Papież obrał sobie na miejsce skupienia i modlitwy w czasie rejsu. Na górnym pokładzie „miejsce papieskie” to pierwsza ławka z przodu, miejsce przy lewej burcie. Statek zatrzymał się na swojej trasie dwukrotnie. Raz na Jeziorze Białym w dawnym Ośrodku Wojskowym (obecnie Oficerski Yacht Club), drugi raz na Jeziorze Studzienicznym w Studzienicznej. W obu miejscach powstały pomniki upamiętniające tamte wizyty; w pierwszym fotel papieski, w drugim postać Papieża schodzącego na ląd.
Spływy kajakowe z pasją, wycieczki autokarowe, imprezy dla firm
ul. Konwaliowa 2
Augustów 16-300, Polska
+48 87 644 67 58