Jeśli lubisz zboczyć z dawno wydeptanych ścieżek poznaj Suwalszczyznę – krainę, która zaskakuje urozmaicona rzeźbą terenu i zachwyca rozrzuconymi wśród lasów i łąk jeziorami – pamiątkami po lodowcu, który wędrował tędy 10 tysięcy lat temu. Nie bez przyczyny powstał tu pierwszy w Polsce park krajobrazowy.
Augustów
Augustów
1 dzień
-
-
we własnym zakresie
przewodnik
-
Pojezierze Suwalsko-Augustowskie to nie tylko niezwykłe widoki i krajobrazy. To także bogaty świat pogranicza narodów, kultur i religii, jak również kraina zapomnianego ludu – Jaćwingów, którzy pozostawili po sobie niesamowite cmentarzyska i funkcjonujące do dziś tajemnicze nazwy miejscowości i jezior, m.in.: Czarna Hańcza, Gatne, Zelwa, Gremzdy, Pierty, Turtul, Wigry…
Program
Wyjazd z Augustowa na Suwalszczyznę o godz. 08:00, powrót około godz.19:00
- Studzieniczna – Sanktuarium Maryjne – ważne miejsce na mapie regionu związane z kultem Maryjnym. Sanktuarium leży nad jeziorem o tej samej nazwie, która wzięła się z kolei od studni zawierającej, według wierzeń, cudowną wodę o uzdrawiających właściwościach. Miejsce związane jest z objawieniami Matki Boskiej w XVIII wieku. Dzisiaj wielu pielgrzymów odwiedza znajdującą się tam Kapliczkę Najświętszej Maryi Panny, aby podziwiać cudowny obraz Matki Boskiej Studzienicznej, a także zaczerpnąć cudownej wody ze studzienki. Mówiąc o Studzienicznej, należy także wspomnieć o wizycie papieża Jana Pawła II w 1999 r., która została upamiętniona jego pomnikiem, pięknie prezentującym się na tle jeziora.
- Sejny – Bazylika – niegdyś kompleks klasztorny Dominikanów – w budynku klasztornym znajdują się obecnie Muzea Diecezji Sejneńskiej i Etnograficzne Ziemi Sejneńskiej.
- Wigry – dawny klasztor kamedułów XVIII – wieczny barokowy kompleks obiektów pokamedulskich – kompleks klasztorny tworzy kilka budynków m.in. kościół, domki zamieszkane niegdyś przez zakonników, wieża zegarowa, ze szczytu której roztacza się piękny widok na okolicę, a także przylegające do nich ogródki i przystań nad jeziorem Wigry. Dzisiaj stanowi on głównie atrakcję turystyczną, część budynków została przekształcona w kompleks wypoczynkowy – można tam wynająć domki oraz spróbować lokalnych dań w restauracji.
- Cisowa Góra – punkt widokowy o wysokości ok. 256m. n.p.m – doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę na zagłębienie Szeszupy – rzeki, która łączy trzy kraje – Polskę, Litwę i Rosję. Niesamowity krajobraz, jeziora, łąki i torfowiska, zapiera dech w piersiach. Na szczycie góry znajduje się krzyż i tablica upamiętniająca pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II w 1999 r.
- Smolniki – punkt widokowy, z którego rozciąga się baśniowa dolina z jeziorami o nazwach jaćwiesko – litewskich: Perty, Kojle, Purwin. Na horyzoncie widoczna jest Cisowa Góra – w tym miejscu można podziwiać najpiękniejsze panoramy Suwalskiego Parku Krajobrazowego i całej Suwalszczyzny. To właśnie tutaj między innymi nagrywano „Pana Tadeusza”! Te niepowtarzalne widoki i rozległe tereny warte są zobaczenia na własne oczy a nie tylko na zdjęciach.
- Stańczyki – zabytkowe mosty i wiadukty – jedne z najwyższych mostów w Polsce. Zostały wybudowane nad rzeką Błędzianką, od której poziomu do szczytu łuku mostu mamy 31,5 m. Te zabytkowe budowle osiągają 200 m długości oraz 5,7 m szerokości. W przeszłości stanowiły one odcinek trasy kolejowej Gołdap – Żytkiejmy, która została wybudowana głównie ze względów militarnych. Mosty zostały poddane renowacji, która zakończyła się w 2007 r.
Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Przed lub po wycieczce proponujemy nocleg w Villi Skomanda w Augustowie – więcej informacji.
Cena
Cena uzależniona jest od liczby uczestników. Program może być dopasowany do życzeń grupy.
Cena zawiera
- transport autokarem osobowym
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
- opieka przewodnika z licencją
- ubezpieczenie NNW (ważne w autokarze podczas przejazdu)
Zapraszamy na Suwalszczyznę!