Białowieża – Białystok – Bagna Biebrzańskie – Kanał Augustowski – Podlaski Tygiel Kultur
Kraina zasilana naturą puszczańskich pierwotnych lasów, wijących się rzek i błękitnych jezior, gdzie od wieków niepodzielnie króluje żubr. Zachwyć się monumentalnymi prastarymi dębami i odkryj ukryte pośród niedostępnych ostępów tajemnicze miejsca kultu dawnych plemion słowiańskich, które nadal emanują niesamowitą energią.
Podlasie to, oprócz pięknej przyrody, kolorowa mozaika kultur: polskiej, białoruskiej, litewskiej, tatarskiej i żydowskiej, przejawiająca się w lokalnym folklorze i regionalnej kuchni. Wsłuchaj się w historie tutejszych ludzi opowiadane specyficzną gwarą, zobacz drewniane domki z zawsze otwartymi kolorowymi okiennicami i poznaj historię pisania ikon. Zakochaj się w Podlasiu!
Program jest jedynie propozycją i może ulec zmianie w zależności od upodobań grupy.
Przyjazd / przylot do Warszawy;
przejazd autokarem do Białowieży, nocleg.
Puszcza Białowieska – najstarszy pierwotny las w Europie wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; niegdyś ulubione miejsce polowań królów, książąt i carów. Najcenniejsze obszary obejmuje ochroną Białowieski Park Narodowy. Na terenie Puszczy znajdują się liczne rezerwaty i pomniki przyrody, szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne.
Białowieża – piękna puszczańska miejscowość, w której na szczególną uwagę zasługują wzniesiona z czerwonej cegły Cerkiew Mikołaja Cudotwórcy szczycąca się ścianą ikon wykonaną z chińskiej porcelany oraz założony wokół dawnej carskiej rezydencji myśliwskiej Park Pałacowy, w którym można podziwiać wiele niezwykle rzadkich gatunków drzew i roślin.
Rezerwat Ścisły – najcenniejszy majestatyczny i wiekowy obszar nietkniętej Puszczy, miejsce, gdzie przyroda rządzi się swoimi prawami bez interwencji człowieka.
Rezerwat Pokazowy Żubrów – niesamowite spotkanie na żywo z królem puszczy – żubrem. W rezerwacie można zobaczyć również jelenie, łosie, rysie i koniki polskie.
Muzeum Przyrodniczo-Leśne – multimedialne muzeum w atrakcyjnej formie prezentujące zbiory poświęcone przyrodzie i historii Puszczy Białowieskiej oraz działalności człowieka na tym terenie.
Nocleg w Białymstoku.
Białystok – stolica Podlasia, miasto z charakterem i bogatą wielokulturowością, które od wieków było domem Polaków, Białorusinów, Żydów, Niemców, Rosjan i Tatarów. To tutaj Ludwik Zamenhof zaczynał tworzyć uniwersalny światowy język – Esperanto.
Zespół pałacowo – parkowy Branickich – XVII-wieczna rezydencja magnacka, nazywana Wersalem Podlaskim, obecnie stanowi siedzibę Uniwersytetu Medycznego. Ogrody parku pałacowego, który zajmuje powierzchnię prawie 10 ha, dzielą się na górny – o charakterze francuskim oraz dolny – angielski.
Cerkiew Hagia Sophia – miniatura jednej z najpiękniejszych świątyń w Konstantynopolu, średniowiecznego cudu świata.
Przejazd do Augustowa.
Augustów – miasto uzdrowiskowo-wypoczynkowe malowniczo położone nad Kanałem Augustowskim, pośród sześciu jezior w otoczeniu lasów Puszczy Augustowskiej; nazywane jest stolicą sportów wodnych i turystyki aktywnej. Miasto miłości – założone przez króla Zygmunta Augusta dla uczczenia jego pierwszej randki z Barbarą Radziwiłłówną. Spacer po mieście i bulwarach nad Jeziorem Necko.
Studzieniczna – wieś powstała w drugiej połowie XVIII w., w związku z objawieniami Matki Boskiej. Sanktuarium jest obecnie głównym miejscem kultu maryjnego w regionie. Znajduje się tu zabytkowy, drewniany kościół, ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, kaplica oraz studnia, według miejscowej legendy zawierająca „cudowną wodę, która leczy choroby”. Na wyspie Jeziora Studzienicznego położony jest rezerwat przyrody Brzozowy Grąd.
Nocleg w Augustowie.
Spływ kajakowy Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim Dworczysko – Mikaszówka (12 km)
Wspaniała przygoda w kajaku na najpiękniejszej rzece w Polsce. Czarna Hańcza wije się serpentyną przez „serce” Puszczy Augustowskiej – dziewicze lasy, wspaniałe krajobrazy i czyste przesycone żywicą powietrze. W końcowym etapie spływ Kanałem Augustowskim, cudem architektury wodnej. Unikatowa w skali światowej arteria wodna, która łączy w sobie siły twórcze natury i geniusz ludzki. Na kanale dwie zabytkowe, drewniane, ręcznie obsługiwane śluzy – atrakcja! Śluzy wyrównują różnicę poziomów wody. Po spływie warto odwiedzić w Mikaszówce drewniany kościółek zbudowany w tradycyjnym, puszczańskim stylu. Trasa dość łatwa, dostępna dla początkujących.
Regionalny obiad w agroturystyce.
(Opcjonalnie: pokaz wypieku i przygotowania regionalnych dań połączony z biesiadą w agroturystyce)
Nocleg w Augustowie.
Śniadanie (bufet szwedzki).
Biebrzański Park Narodowy – największy park narodowy w Polsce, chroniący jednego z najdzikszych i najmniej przekształconych przez człowieka obszarów – Bagna Biebrzańskie. Królestwo łosia i ptasi raj dla ogromnej liczby gatunków ptactwa wodno-błotnego a także bobra, wydry i innych zwierząt. Mokradła, lasy bagienne i rozlewiska nieujarzmionej rzeki Biebrzy, to miejsca, gdzie życie bije dzikim tętnem w wiejskich klimatach. Podpatrywanie osobliwości natury i rzadkich gatunków zwierząt i ptaków to wielka i niezapomniana przygoda.
W programie: pełna wrażeń wizyta w najbardziej imponujących królestwach łosia czy bobra, w ich naturalnym środowisku, obserwacja najcenniejszych ptasich rarytasów, wędrówka po bagnach i torfowiskach, obserwacja ptasich godów lub odlotów, historia naturalna zwierząt i ciekawe opowieści.
Twierdza Osowiec – powstała pod koniec XIX w., stanowiła ważny element zespołu umocnień broniących zachodnich granic imperium rosyjskiego. Została usytuowana w najbardziej newralgicznym miejscu, na jedynej przeprawie przez bagna biebrzańskie.
„W osowieckim kręgu bagien i historii” – trasa przyrodniczo-historyczna: podziemne wędrówki po Twierdzy Osowiec – elementy historii regionu, wizyta w miejscu o najgłębszych bagnach, z drapieżnymi i halucynogennymi roślinami, pająkami-olbrzymami i kąśliwymi wężami oraz odwiedziny w najbardziej imponujących „królestwach bobrowych”.
Nocleg w Augustowie.
Podlaski Szlak Tatarski – szlak prezentujący kulturę polskich Tatarów sprowadzonych na te tereny w XVII w. przez króla Jana III Sobieskiego. Ta unikalna w skali kraju trasa przybliży niepowtarzalny klimat polskiego Orientu, niezwykłą etniczną mozaikę Kresów.
Sokółka – to miasteczko prawdziwie wielokulturowe. W Muzeum Ziemi Sokólskiej znajduje się ekspozycja poświęcona społeczności tatarskiej. Warto zobaczyć rosyjsko-bizantyjską cerkiew Aleksandra Newskiego oraz kościół św. Antoniego Padewskiego – miejsce Cudu Eucharystycznego z 2009 r.
Bohoniki i Kruszyniany są centrum religijnym i turystyczną Mekką polskich muzułmanów. Szczycą się zabytkowymi drewnianymi meczetami i mizarami, czyli tradycyjnymi cmentarzami muzułmańskim. Można tam skosztować specjałów przyrządzanych przez tatarskie gospodynie.
Obiad w Tatarskiej Jurcie.
Supraśl – 500-letnie malownicze miasteczko uzdrowiskowe. Bogate złoża borowiny i bliskie sąsiedztwo Puszczy Knyszyńskiej zapewniają mu specyficzny mikroklimat. W Supraślu warto zobaczyć obronną cerkiew Zwiastowania NMP, pięknie odrestaurowany Pałac Buchholtzów oraz multimedialne Muzeum Ikon przybliżające historię prawosławia i sztukę pisania ikon.
Nocleg w Supraślu.
Przejazd autokarem do Warszawy.
Cena uzależniona jest od liczby uczestników. Program może być dopasowany do życzeń grupy.
Spływy kajakowe z pasją, wycieczki autokarowe, imprezy dla firm
ul. Konwaliowa 2
Augustów 16-300, Polska
+48 87 644 67 58