Spływ Szlakiem Papieskim – Czarna Hańcza i Kanał Augustowski STANDARD 4 dni

Malowniczy szlak kajakowy Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim, obejmujący Kajakowy Szlak Papieski (Tajemnice Zawierzenia).

Wigry

Płaska

4 dni

64 km

noclegi na szlaku

HB - śniadania, obiadokolacje

zorganizowany / z opieką ratownika

łatwa

Wspaniała przygoda na jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Początek w Pokamedulskim Klasztorze na terenie Wigierskiego Parku Narodowego z jego malowniczym Jeziorem Wigry. Dalej relaksujące spływanie z nurtem Czarnej Hańczy, wijącej się serpentyną wśród lasów Puszczy Augustowskiej. A na koniec fascynujący, zabytkowy Kanał Augustowski z ręcznie obsługiwanymi śluzami oraz urokliwymi jeziorami.

To tutaj Papież Jan Paweł II jako młody ksiądz, Karol Wojtyła pływał kajakiem podziwiając piękno przyrody Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego.

“Ja tam u was byłem… 

Pilnujcie mi tych szlaków”

„Dobrze by było, umieścić w (mojej) biografii trasy, wszystkie trasy, na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię…”

Jan Paweł II

Trasa spływu łatwa, dostępna dla początkujących kajakarzy oraz do płynięcia z dziećmi. Rzeka dość szeroka, bez stałych przenosek, o wartkim ale bezpiecznym nurcie z łagodnymi zakolami i zakrętami.

Zakwaterowanie: noclegi na szlaku do wyboru – agroturystyka / stanice wodne lub pola namiotowe.
Wyżywienie: HB – śniadania, obiadokolacje

SPŁYW “Najpiękniejsze szlaki…” w opcji KOMFORT (noclegi w Augustowie) TUTAJ.

Spływ dla małych i dużych, ceniących naturę i spokój.

 

Wigry splyw kajakowy szot.pl
Szlak Papieski, spływ kajakowy 4 dni SZOT
Czarna Hancza Kanal Augustowski splywy szot.pl
Kanal Augustowski szlak papieski splywy szot.pl
Kanał Augustowski szlak Papieski szot.pl
Czarna Hańcza i Kanał Augustowski spływ kajakowy Komfort SZOT.pl

Terminy

SCzHP1 |09.07-12.07.2020 Brak miejsc
SCzHP2 |13.08-16.08.2020 Brak miejsc

Program

  1 dzień

do godz. 11.00 – przyjazd uczestników do Augustowa – Baza SZOT (dojazd – mapa), gdzie znajduje się biuro, wypożyczalnia sprzętu – kajaki, canoe, namioty, rowery itp., Villa Skomanda (komfortowe pokoje, restauracja), bungalow i domki letniskowe, plac zabaw dla dzieci, sauna zewnętrzna, wiata grillowa, ogrodzony parking samochodowy.
W pobliżu znajduje się duży sklep piekarniczo-spożywczy umożliwiający zrobienie zakupów przed spływem.

Przyjazd możliwy również dzień wcześniej z noclegiem w Villi Skomanda. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Przejazd nad Jezioro Wigry do Przystani Kajakowej SZOT w Wigrach.
Krótkie indywidualne zwiedzanie Pokamedulskiego Zespołu Klasztornego, który kiedyś był dostępny jedynie dla mężczyzn. Stąd piękny widok na panoramę Jeziora Wigry.

Pierwszy raz Jan Paweł II pływał po Jeziorze Wigry i odwiedził klasztor Kamedułów w lipcu 1954 r., wówczas jeszcze jako ks. Karol Wojtyła podczas spływu kajakowego. Jako Papież zawitał tu w czerwcu 1999 r. i pływał wtedy statkiem „Tryton”. W poklasztornych zabudowaniach przygotowano dla Papieża apartament, który dzisiaj można zwiedzać.

Przed wypłynięciem omówienie spraw organizacyjnych i zasad bezpieczeństwa na wodzie, szkolenie dla początkujących kajakarzy.

Spływ: Wigry – Maćkowa Ruda   /11 km
Początek spływu na Jeziorze Wigry, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, dalej wpływamy na niewielkie Jezioro Postaw. Następnie meandrującą pośród wysokich trzcin rzekę Czarną Hańczę. Po drodze mijamy niewielkie wioski. Na rzece rozwidlenia, małe wysepki porośnięte trawą.
Nocleg – agroturystyka; pokoje, łazienka na korytarzu / pole biwakowe; prysznic.

2 dzień

Spływ: Maćkowa Ruda – Frącki   /18 km

Spływ rozpoczyna się na odcinku rzeki z wolnym nurtem i wysepkami porośniętymi trzciną, otoczonym łąkami i polami. Dalej bardzo ciekawy etap z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska z trzciną. Rzeka dość szeroka z licznymi roślinami wodnymi. Dookoła piękny krajobraz!
We wsi niedaleko miejsca noclegowego znajduje się sklep. Stanica wodna z barem.
Wieczorem ognisko z kiełbaskami.
Nocleg – stanica wodna; domki letniskowe po remoncie / pole biwakowe; oddzielny budynek z toaletami i prysznicami.

 3 dzień

Spływ kajakowy: Frącki – Mikaszówka    /23 km

Spływ rozpoczynamy bardzo spokojnym odcinkiem rzeki, przebiegającym w większości pośród puszczańskich łąk, z dala od wiejskich zabudowań. Rzeka płynie pośród wysokich traw i trzcin, brak przeszkód. Dalej przepływamy przez “serce” Puszczy Augustowskiej, gdzie rzeka wije się serpentyną w moczarowatej dolinie obrzeżonej lasem. Dość szybki ale bezpieczny nurt ułatwiający płynięcie; rzeka kręta, miejscami powalone przez bobry drzewa, dające się opłynąć. Na koniec 1,5-kilometrowy odcinek Kanału Augustowskiego z zabytkową ręcznie obsługiwaną śluzą Sosnówek (atrakcja!). We wsi Mikaszówka warto odwiedzić drewniany kościółek zbudowany w tradycyjnym puszczańskim stylu. Na miejscu sklepy.

Karol Wojtyła jako papież w Mikaszówce nigdy nie był, ale odwiedził ją jeszcze jako biskup. Był rok 1954, lipiec. Karol Wojtyła wtedy właśnie spływał z przyjaciółmi rzeką Czarną Hańczą. Na zakończenie jednego z etapów postanowili zatrzymać się w Mikaszówce. Miejscowi do dziś opowiadają historię, jak to ówczesny proboszcz przepędził przyszłego Papieża. Ten bowiem, zaszedł na plebanię z zapytaniem o nocleg przez pola, na dodatek ubrany w szorty. Proboszcz, ks. Florian Szabłowski odesłał go wtedy z kwitkiem. Zdziwił się bardzo, gdy tego samego dnia pojawił się u niego ten sam człowiek, ale już pod koloratką…

Nocleg – agroturystyka; pokoje, łazienki na korytarzu / pole biwakowe; prysznic.

  4 dzień

Spływ kajakowy: Mikaszówka – Płaska    /12 km

Spływ rozpoczynamy na Kanale Augustowskim, śluzowanie na śluzie Mikaszówka. Dalej przepłyniemy jeziorami malowniczo wtopionymi w leśny krajobraz Puszczy Augustowskiej. Na trasie dwie kolejne śluzy, w tym jedna dwukomorowa – Paniewo z różnicą poziomów wody 6,40!
Koniec spływu ok. godz. 14.00-15.00.

Przejazd do Bazy SZOT w Augustowie.


Cena

829 zł /osoba                     739 zł /dziecko do 12 lat
Opcja STANDARD – noclegi w agroturystyce – pokoje lub domki letniskowe 2-4 os. na szlaku /bez pościeli/

759 zł /osoba                     669 zł /dziecko do 12 lat
Opcja NAMIOT – noclegi na polach biwakowych na szlaku


Cena zawiera

 • miejsce w 2-os. kajaku turystycznym Szot KOMFORT z wyposażeniem (wiosło, kamizelka asekuracyjna, miękkie siedzisko)
 • 3 noclegi – zgodnie z opcją
 • 3 x wyżywienie – śniadanie, gorąca obiadokolacja; dziecko do 12 lat – ½ porcji
 • opieka ratownika / instruktora – 4 dni
 • przejazd busem z Augustowa do Wigier i z Płaskiej do Augustowa
 • karta wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego
 • ognisko z kiełbaskami
 • codzienny transfer bagażu na trasie spływu
 • ubezpieczenie NNW (AXA s. u. 20000 zł)
 • składka do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w wys. 0 zł.

Parking samochodu na czas spływu w Bazie SZOT – Gratis.


Dodatkowo płatne

 • śluzowania na Kanale Augustowskim (4 na szlaku) – 4,30 zł/kajak/śluza. Płatne gotówką u śluzowych
 • dopłata do 1-os. kajaka SINGLE – 35 zł
 • dopłata do pojedynczego płynięcia kajakiem Szot KOMFORT – 60 zł
 • dopłata do 1-os. kajaka CAROLINA lub płynięcie pojedynczo – 90 zł
 • dopłata do 2-os. kajaka polietylenowego: CRUISER II / VISTA / HORIZON – 15 zł/os.
 • dopłata do pokoju / domku dla 1 osoby – opcja STANDARD – 150 zł/spływ
 • wypożyczenie namiotu igloo 2-os. – 100 zł/spływ
 • wypożyczenie karimaty – 8 zł/spływ
 • wypożyczenie wodoodpornego worka kajakowego 55l / wodoszczelnej beczki 3,5l/10,4l – 16 zł/spływ
 • korzystanie z sauny – ok. 100 zł/grupa
 • do nabycia w biurze: mapy szlaków kajakowych, wodoszczelne etui na telefon komórkowy, rękawiczki, czapki przeciwsłoneczne, płaszcze przeciwdeszczowe

Informacje dodatkowe

 • Uczestnikiem spływu może zostać każdy, bez względu na wiek i kondycję, kto ma ochotę aktywnie wypocząć. Uczestnicy to osoby w różnym wieku, w parach lub pojedynczo, rodziny z dziećmi, studenci. Wszyscy, którzy chcą aktywnie spędzić czas pośród pięknej przyrody, a także poznać nowych ludzi, pobyć z rodziną lub przyjaciółmi.
 • Stan zdrowia uczestników musi umożliwiać udział w spływie kajakowym. Dzieci i młodzież mogą brać udział w spływie tylko pod opieką rodziców lub opiekunów.
 • Miejsca noclegowe – Opcja STANDARD: pokoje 2-4 osobowe na kwaterach agroturystycznych lub 2-4 osobowe proste domki letniskowe bez łazienek, położone na szlaku kajakowym; Opcja NAMIOT: pola namiotowe przy kwaterach agroturystycznych lub stanicach. Na miejscu lub w pobliżu: toalety (czasem suche), prysznice, umywalnie, miejsca na ogniska.
 • Wyżywienie – smaczne, domowe posiłki regionalnej kuchni przygotowywane na miejscu. W pierwszym dniu obiadokolacja, w ostatnim – śniadanie.
 • Zapewniamy bezpieczne, wygodne i bardzo stabilne 2-osobowe kajaki turystyczne Szot KOMFORT własnej produkcji lub kajaki polietylenowe 1-, 2- i 3-osobowe.
 • Popołudniami i wieczorami gramy w siatkówkę, badmintona i inne gry zespołowe lub chodzimy na krótkie wycieczki piesze. Wieczorem integrujemy się przy ogniskach. Osoby uzdolnione muzycznie prosimy o zabranie ze sobą sprzętu muzycznego, np. gitary.
 • Impreza organizowana przy min. liczbie uczestników – 8 osób.
 • Możliwość dodatkowego noclegu przed i po spływie w Villi Skomanda w Bazie SZOT – cena z rabatem.
 • Bagaż przeznaczony do codziennego transferu: nie powinien być zapakowany w walizkach, tylko w plecakach i torbach turystycznych. Nie może przekraczać 20 kg/os. i zawierać dużych rzeczy, np. leżaków.
 • Należy zabrać ze sobą śpiwór (noclegi nie obejmują pościeli) a w przypadku OPCJI NAMIOT również namiot i karimatę (lub wypożyczyć w PT SZOT). Proponujemy zabrać również: przeciwsłoneczne nakrycie głowy, krem z filtrem UV, strój kąpielowy, lekkie obuwie turystyczne (sandały lub klapki), środek przeciw komarom na wieczór, ciepłe ubranie i kalosze na wieczór, rękawiczki bez palców (np. rowerowe), płaszcz przeciwdeszczowy oraz przede wszystkim DOBRY HUMOR!

 

Istnieje także możliwość organizacji indywidualnego spływu kajakowego. Wówczas to Państwo decydujecie o trasie, terminie i ewentualnych innych świadczeniach na spływie – Cennik wypożyczenia sprzętu.

Atrakcje na trasie spływu kajakowego:

 • Pokamedulski Zespół Klasztorny z kościołem z XVII w znajdujący się nad Jeziorem Wigry,
 • Kanał Augustowski – zabytek hydrotechniczny wraz z ręcznie obsługiwanymi śluzami (14 po stronie polskiej, 3 po stronie białoruskiej i 1 śluza Kurzyniec – graniczna). W Polsce największa śluza dwukomorowa Paniewo (6,40m).

W Augustowie warto zobaczyć:

Po zakończonym spływie możemy w ramach odpoczynku wybrać się w Augustowie w podróż z Żeglugą Augustowską. Statkiem wycieczkowym można wypłynąć w rejs m.in. do Studzienicznej. 8 czerwca 1999 r. Papież Jan Paweł II odbył rejs z Augustowa do Studzienicznej na statku „Serwy”. Statek pływa do dzisiaj, a na dolnym jego pokładzie można zobaczyć kajutę służbową, którą Papież obrał sobie na miejsce skupienia i modlitwy w czasie rejsu. Na górnym pokładzie „miejsce papieskie” to pierwsza ławka z przodu, miejsce przy lewej burcie. Statek zatrzymał się na swojej trasie dwukrotnie. Raz na Jeziorze Białym w dawnym Ośrodku Wojskowym (obecnie Oficerski Yacht Club), drugi raz na Jeziorze Studzienicznym w Studzienicznej. W obu miejscach powstały pomniki upamiętniające tamte wizyty; w pierwszym fotel papieski, w drugim postać Papieża schodzącego na ląd.

 • Rynek Zygmunta Augusta wraz z kolumną Króla Zygmunta II Augusta, założyciela miasta.
 • Bazylika Mniejsza NSJ – trójnawowy neoromański kościół przy ul. 3 Maja (1906-1911)
 • Muzeum Kanału Augustowskiego – mieści się w zabytkowym drewnianym Dworku gen. Ignacego Prądzyńskiego – biuro budynku administracji z okresu budowy Kanału Augustowskiego oraz Dział Muzeum Ziemi Augustowskiej poświęconej budowie kanału w Augustowie.
 • Śluza Augustów – wybudowana w latach 1825- 1826.
 • Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej – w wieży kościoła mieści się muzeum 1-go Pułku Ułanów Krechowieckich.
 • Amfiteatr w Augustowie – oddany do użytku w 2013 r., położony nad Jeziorem Necko przy plaży miejskiej “Radiowej Trójki”
 • Wyciąg nart wodnych na Jeziorze Necko

 

Zapraszamy na spływ kajakowy Szlakiem Papieskim – rzeką Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim, gdzie pływał Papież Jan Paweł II


Proponujemy również

Lokalizacja


Spływy kajakowe z pasją, Czarna Hańcza, Rospuda, Kanał Augustowski
ul. Konwaliowa 2
Augustów 16-300, Polska

szot@szot.pl

+48 87 644 67 58

+48 601 146 703