Majówka w kajaku 4 dni

Majowy spływ kajakowy w długi weekend – popłyń z nurtem Czarnej Hańczy przez Wigierski Park Narodowy, Puszczę Augustowską i zabytkowe śluzy fascynującego Kanału Augustowskiego.

Wigry

Płaska

1-4 maja 2019

54 km

noclegi na szlaku

HB - śniadania, obiadokolacje

zorganizowany

łatwa

Jeżeli chcesz poczuć pierwsze promienie słoneczne i zobaczyć jak po długiej zimie natura budzi się do życia – nie zwlekaj! wiosna nad Czarną Hańczą jest piękna!
W maju, gdy na szlaku nie ma jeszcze tak wielu uczestników wypraw kajakowych jak w wakacje,
istnieją doskonałe warunki do relaksu i naładowania „akumulatorów”.
Wypoczywaj aktywnie, oddychaj czystym powietrzem Zielonych Płuc Polski. Wyłącz stres – włącz relaks.

Trasa spływu łatwa, dostępna dla początkujących kajakarzy oraz do płynięcia z dziećmi. Rzeka dość szeroka, bez stałych przenosek, o wartkim ale bezpiecznym nurcie z łagodnymi zakolami i zakrętami. Na Kanale Augustowskim woda stojąca, bez przeszkód i przenosek.

Najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce.

Zakwaterowanie: noclegi na szlaku do wyboru – agroturystyka / stanice wodne lub pola namiotowe.
Wyżywienie: HB – śniadania, obiadokolacje

Czarna Hancza majówka w kajaku szot.pl
Czarna Hancza majówka w kajaku szot.pl
Czarna Hancza majówka w kajaku szot.pl
Wigry - Pokamedulski Klasztor, spływ kajakowy szot.pl
Czarna Hancza majówka w kajaku Frącki szot.pl
Czarna Hancza majówka w kajaku Kanał Augustowski szot.pl

Terminy

MCzH | 01-04.05.2019 Rezerwuj

Program

1 maja

do godz. 11.00 – przyjazd uczestników do Augustowa – Baza SZOT (mapa), gdzie znajduje się biuro, wypożyczalnia sprzętu – kajaki, canoe, namioty, rowery itp., Villa Skomanda (komfortowe pokoje, restauracja), bungalow i domki letniskowe, plac zabaw dla dzieci, sauna zewnętrzna, wiata grillowa, ogrodzony parking samochodowy.
W pobliżu znajduje się duży sklep piekarniczo-spożywczy umożliwiający zrobienie zakupów przed spływem.
Przyjazd możliwy również dzień wcześniej z noclegiem w Villi Skomanda. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.
Przejazd nad Jezioro Wigry do Przystani Kajakowej SZOT w Wigrach.
Krótkie indywidualne zwiedzanie Pokamedulskiego Zespołu Klasztornego, który kiedyś był dostępny jedynie dla mężczyzn. Stąd piękny widok na panoramę Jeziora Wigry.
Przed wypłynięciem omówienie spraw organizacyjnych i zasad bezpieczeństwa na wodzie, szkolenie dla początkujących kajakarzy.

Spływ kajakowy: Wigry – Maćkowa Ruda  /10 km

Początek spływu na Jeziorze Wigry, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, dalej wpływamy na niewielkie Jezioro Postaw. Następnie meandrującą pośród wysokich trzcin rzekę Czarną Hańczę. Po drodze mijamy niewielkie wioski. Na rzece rozwidlenia, małe wysepki porośnięte trawą.
Nocleg – agroturystyka; skromne domki letniskowe / pole biwakowe; oddzielny budynek z toaletami i prysznicami.

2 maja

Spływ kajakowy: Maćkowa Ruda – Frącki   /19 km

Spływ rozpoczyna się na odcinku rzeki z wolnym nurtem i wysepkami porośniętymi trzciną, otoczonym łąkami i polami. Dalej bardzo ciekawy etap z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska z trzciną. Rzeka dość szeroka z licznymi roślinami wodnymi. Dookoła piękny krajobraz!
Wieczorem ognisko z kiełbaskami.
Nocleg – stanica wodna; domki letniskowe po remoncie / pole biwakowe; oddzielny budynek z toaletami i prysznicami.

3 maja

Spływ kajakowy: Frącki – Mikaszówka    /23 km

Spływ rozpoczynamy bardzo spokojnym odcinkiem rzeki, przebiegającym w większości pośród puszczańskich łąk, z dala od wiejskich zabudowań. Rzeka płynie pośród wysokich traw i trzcin, brak przeszkód. Dalej przepływamy przez “serce” Puszczy Augustowskiej, gdzie rzeka wije się serpentyną w moczarowatej dolinie obrzeżonej lasem. Dość szybki ale bezpieczny nurt ułatwiający płynięcie; rzeka kręta, miejscami powalone przez bobry drzewa, dające się opłynąć. Na koniec 2-kilometrowy odcinek Kanału Augustowskiego z dwiema zabytkowymi ręcznie obsługiwanymi śluzami – Sosnówek i Mikaszówka (atrakcja!).
Bar gastronomiczny i sklepy. We wsi Mikaszówka warto odwiedzić drewniany kościółek, zbudowany w tradycyjnym puszczańskim stylu.
Nocleg – agroturystyka; pokoje, łazienki / pole biwakowe.

4 maja

Spływ kajakowy: Mikaszówka – Płaska   /12 km

Spływ rozpoczynamy na Kanale Augustowskim, dalej przepłyniemy jeziorami malowniczo wtopionymi w leśny krajobraz Puszczy Augustowskiej. Na trasie trzy śluzy (w tym jedna dwukomorowa – Paniewo z różnicą poziomów wody – 6,40!).
Koniec spływu ok. godz. 14.00-15.00.
Przejazd do Bazy SZOT w Augustowie.


Cena

719 zł /osoba                       649 zł /dziecko do 12 lat
Opcja STANDARD – noclegi w agroturystyce – pokoje lub domki letniskowe 2-4 os. na szlaku /bez pościeli/

629 zł /osoba                       569 zł /dziecko do 12 lat
Opcja NAMIOT – noclegi na polach biwakowych na szlaku


Cena zawiera

 • miejsce w 2-os. kajaku turystycznym Szot KOMFORT z wyposażeniem (wiosło, kamizelka asekuracyjna, miękkie siedzisko)
 • noclegi – zgodnie z opcją
 • wyżywienie – śniadanie, gorąca obiadokolacja; dziecko do 12 lat – ½ porcji
 • opieka ratownika / instruktora
 • przejazd busem z Augustowa do Wigier i z Płaskiej do Augustowa
 • karta wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego
 • ognisko z kiełbaskami
 • codzienny transfer bagażu na trasie spływu
 • ubezpieczenie NNW (AXA s. u. 10000 zł)
 • składka do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w wys. 0 zł.

Parking samochodu na czas spływu w Bazie SZOT – Gratis.


Dodatkowo płatne

 • śluzowania na Kanale Augustowskim (4 na szlaku) – 4,20 zł/kajak/śluza. Płatne gotówką u śluzowych. Śluzy czynne do godz. 19.00
 • dopłata do 1-os. kajaka SINGLE lub płynięcie pojedynczo – 40 zł
 • dopłata do 1-os. kajaka CAROLINA – 95 zł
 • dopłata do 2-os. kajaka polietylenowego: CRUISER II / VISTA / HORIZON – 15 zł/os.
 • dopłata do pokoju / domku dla 1 osoby – opcja STANDARD – 90 zł/spływ
 • wypożyczenie namiotu igloo 2-os. – 100 zł/spływ
 • wypożyczenie karimaty – 8 zł/spływ
 • wypożyczenie wodoodpornego worka kajakowego 55l / wodoszczelnej beczki 3,5l/10,4l – 12 zł/spływ
 • korzystanie z sauny – ok. 100 zł/grupa
 • do nabycia w biurze: mapy szlaków kajakowych, wodoszczelne etui na telefon komórkowy, rękawiczki, czapki przeciwsłoneczne, płaszcze przeciwdeszczowe

Informacje dodatkowe

 • Uczestnikiem spływu może zostać każdy, bez względu na wiek i kondycję, kto ma ochotę aktywnie wypocząć. Uczestnicy to osoby w różnym wieku, w parach lub pojedynczo, rodziny z dziećmi, studenci. Wszyscy, którzy chcą aktywnie spędzić czas pośród pięknej przyrody, a także poznać nowych ludzi, pobyć z rodziną lub przyjaciółmi.
 • Stan zdrowia uczestników musi umożliwiać udział w spływie kajakowym. Dzieci i młodzież mogą brać udział w spływie tylko pod opieką rodziców lub opiekunów.
 • Miejsca noclegowe – Opcja STANDARD: pokoje 2-4 osobowe na kwaterach agroturystycznych lub 2-4 osobowe proste domki letniskowe bez łazienek, położone na szlaku kajakowym; Opcja NAMIOT: pola namiotowe przy kwaterach agroturystycznych lub stanicach. Na miejscu lub w pobliżu: toalety (czasem suche), prysznice, umywalnie, miejsca na ogniska.
 • Wyżywienie – smaczne, domowe posiłki regionalnej kuchni przygotowywane na miejscu. W pierwszym dniu obiadokolacja, w ostatnim – śniadanie.
 • Zapewniamy bezpieczne, wygodne i bardzo stabilne 2-osobowe kajaki turystyczne Szot KOMFORT własnej produkcji lub kajaki polietylenowe 1-, 2- i 3-osobowe.
 • Popołudniami i wieczorami gramy w siatkówkę, badmintona i inne gry zespołowe lub chodzimy na krótkie wycieczki piesze. Wieczorem integrujemy się przy ogniskach. Osoby uzdolnione muzycznie prosimy o zabranie ze sobą sprzętu muzycznego, np. gitary.
 • Impreza organizowana przy min. liczbie uczestników – 8 osób.
 • Możliwość dodatkowego noclegu przed i po spływie w Villi Skomanda w Bazie SZOT – cena z rabatem.
 • Bagaż przeznaczony do codziennego transferu: nie powinien być zapakowany w walizkach, tylko w plecakach i torbach turystycznych. Nie może przekraczać 20 kg/os. i zawierać dużych rzeczy, np. leżaków.
 • Należy zabrać ze sobą śpiwór (noclegi nie obejmują pościeli) a w przypadku OPCJI NAMIOT również namiot i karimatę (lub wypożyczyć w PT SZOT). Proponujemy zabrać również: przeciwsłoneczne nakrycie głowy, krem z filtrem UV, strój kąpielowy, lekkie obuwie turystyczne (sandały lub klapki), środek przeciw komarom na wieczór, ciepłe ubranie i kalosze na wieczór, rękawiczki bez palców (np. rowerowe), płaszcz przeciwdeszczowy oraz przede wszystkim DOBRY HUMOR!

 

Istnieje także możliwość organizacji indywidualnego spływu kajakowego. Wówczas to Państwo decydujecie o trasie, terminie i ewentualnych innych świadczeniach na spływie – Cennik wypożyczenia sprzętu.

Atrakcje na trasie spływu kajakowego:

 • Pokamedulski Zespół Klasztorny z kościołem z XVII w znajdujący się nad Jeziorem Wigry,
  Kanał Augustowski – zabytek hydrotechniczny wraz z ręcznie obsługiwanymi śluzami (14 po stronie polskiej, 3 po stronie białoruskiej i 1 śluza Kurzyniec – graniczna). W Polsce największa śluza dwukomorowa Paniewo (6,40m).
  W Augustowie warto zobaczyć:
 • Po zakończonym spływie możemy w ramach odpoczynku wybrać się w Augustowie w podróż z Żeglugą Augustowską. Statkiem wycieczkowym można wypłynąć w rejs m.in. do Studzienicznej. 8 czerwca 1999 r. Papież Jan Paweł II odbył rejs z Augustowa do Studzienicznej na statku „Serwy”. Statek pływa do dzisiaj, a na dolnym jego pokładzie można zobaczyć kajutę służbową, którą Papież obrał sobie na miejsce skupienia i modlitwy w czasie rejsu. Na górnym pokładzie „miejsce papieskie” to pierwsza ławka z przodu, miejsce przy lewej burcie. Statek zatrzymał się na swojej trasie dwukrotnie. Raz na Jeziorze Białym w dawnym Ośrodku Wojskowym (obecnie Oficerski Yacht Club), drugi raz na Jeziorze Studzienicznym w Studzienicznej. W obu miejscach powstały pomniki upamiętniające tamte wizyty; w pierwszym fotel papieski, w drugim postać Papieża schodzącego na ląd.
 • Rynek Zygmunta Augusta wraz z kolumną Króla Zygmunta II Augusta, założyciela miasta.
 • Bazylika Mniejsza NSJ – trójnawowy neoromański kościół przy ul. 3 Maja (1906-1911)
 • Muzeum Kanału Augustowskiego – mieści się w zabytkowym drewnianym Dworku gen. Ignacego Prądzyńskiego – biuro budynku administracji z okresu budowy Kanału Augustowskiego oraz Dział Muzeum Ziemi Augustowskiej poświęconej budowie kanału w Augustowie.
 • Śluza Augustów – wybudowana w latach 1825- 1826.
 • Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej – w wieży kościoła mieści się muzeum 1-go Pułku Ułanów Krechowieckich.
 • Amfiteatr w Augustowie – oddany do użytku w 2013 r., położony nad Jeziorem Necko przy plaży miejskiej “Radiowej Trójki”
 • Wyciąg nart wodnych na Jeziorze Necko

 

Zapraszamy na majowy spływ kajakowy Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim.

 


Proponujemy również

Lokalizacja


Spływy kajakowe z pasją, Czarna Hańcza, Rospuda, Kanał Augustowski
ul. Konwaliowa 2
Augustów 16-300, Polska

szot@szot.pl

+48 87 644 67 58

+48 601 146 703