Kanał Augustowski i city break w Grodnie – 3 dni

Spędź aktywnie weekend i przepłyń kajakiem Bramę Wodną na Wschód, poczuj klimat gościnnej bez granic Białorusi. Weekend ze spływem kajakowym i zwiedzaniem Grodna - bez wizy.

Rudawka

Rudawka

3 dni

40 km

2 opcje do wyboru

HB (śniadania, obiadokolacje)

zorganizowany

dość łatwa

Kanał Augustowski – „wodny cud natury” położony na pograniczu Polski i Białorusi; dzieło rąk ludzkich pięknie wkomponowane w naturalny krajobraz Puszczy Augustowskiej. Fascynujący Kanał Augustowski, od 1968 r. należy do zabytków polskiej kultury technicznej, stanowiących kompleks budowli wodnych wykonanych na bardzo wysokim poziomie. Jednocześnie usytuowany jest on na cennych obszarach przyrodniczych, obejmujących parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty.

Całkowita długość Kanału wynosi obecnie 103,6 km, w tym ok. 81 km w granicach Polski. Różnicę poziomów wody wynoszącą 54 m wyrównuje 18 zabytkowych i odrestaurowanych śluz, z tego 14 po stronie polskiej, 3 na Białorusi i 1 śluza graniczna. W Polsce największa śluza to Paniewo – dwukomorowa, z różnicą poziomów wody 6,5 m. Na terenie Białorusi po remoncie w latach 2004–2006, największa, czterokomorowa śluza Niemnowo z różnicą poziomów wody – 9,8 m.

Na Kanale znajduje się wodne, sezonowe przejście graniczne. Odprawa paszportowo-celna odbywa się w kajaku.
Grodno – perła w koronie białoruskich miast, romantyczna nadniemeńska oaza spokoju a jednocześnie miasto z pazurem tętniącego życia. Kiedyś zaliczane do wielkiej trójki kresowych miast Rzeczypospolitej Obojga Narodów obok Wilna i Lwowa. Do dziś zachowały się tu pamiątki wspólnej historii.

Trasa spływu umiarkowanie łatwa, dostępna dla początkujących kajakarzy ale w dobrej kondycji fizycznej. Na Kanale Augustowskim woda stojąca, bez przeszkód i przenosek.


Program

1 dzień

do godz. 8.30 – przyjazd uczestników do Augustowa – Baza SZOT, gdzie znajduje się biuro, wypożyczalnia sprzętu – kajaki, canoe, namioty, rowery itp., Villa Skomanda, restauracja, domki letniskowe, sauna zewnętrzna, wiata biesiadna, parking samochodowy. W pobliżu znajduje się duży sklep piekarniczo-spożywczy umożliwiający zrobienie zakupów przed spływem.
Przyjazd możliwy również dzień wcześniej, nocleg w Villi Skomanda. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Przed wypłynięciem omówienie spraw organizacyjnych i zasad bezpieczeństwa na wodzie, szkolenie dla początkujących kajakarzy. Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu; odprawa paszportowo-celna na śluzie Kurzyniec.

spływ kajakowy: Rudawka – Niemnowo   /20 km
Na trasie 3 śluzy: Kurzyniec, Wołkuszek, Dąbrówka. Nocleg.

2 dzień

w godz.: 10.00-17.00 – wycieczka do Grodna – zwiedzanie miasta z przewodnikiem:

Stary górny zamek z XII-XVIII w. Nowy zamek zbudowany na miejscu Zamku dolnego Cerkiew św. Borysa i Gleba XII w. dom – muzeum Elizy Orzeszkowej Bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego kościół Znalezienia św. Krzyża i klasztor Bernardynów – zabytek architektury XVI-XVIII w. pałac Brzostowskich (później Sapieżyńskich), w którym odbywały się sejmy Rzeczypospolitej w latach 1718 – 1730 zabytkowa Synagoga plac Sowiecki park Żylibera Nocleg.

3 dzień

spływ kajakowy: Niemnowo – Rudawka   /20 km
Na trasie spływu odprawa paszportowo-celna, 3 śluzy: Dąbrówka, Wołkuszek, Kurzyniec.
Przejazd do Augustowa.
Ok. godz. 18.00 – koniec imprezy.


Cena

659 zł /osoba      609 zł /dziecko do 12 lat
Opcja STANDARD – nocleg na polu namiotowym, wyżywienie

799 zł /osoba      749 zł /dziecko do 12 lat
Opcja KOMFORT – nocleg w stanicy – pokoje /bez pościeli/, wyżywienie


Cena zawiera

 • dwa noclegi – zgodnie z opcją,
 • 2 x wyżywienie HB (śniadanie, obiadokolacja),
 • miejsce w 2-os. kajaku SZOT Komfort z wyposażeniem (wiosło, kamizelka asekuracyjna, siedzisko),
 • przejazdy busem: Augustów – Rudawka, Rudawka – Augustów,
 • opieka polskojęzycznego instruktora / ratownika wodnego,
 • wycieczka do Grodna (transport busem/autokarem, polskojęzyczny przewodnik),
 • przepustka uprawniająca do bezwizowego przekroczenia granic,
 • obsługa turystyczna po stronie białoruskiej,
 • ubezpieczenie NNW – Polska (AXA, s.u. 5000 zł), NNW+KL – Białoruś (AXA, s.u.: NNW 2000 € +KL 10000 €).

Parking samochodu w Bazie SZOT – gratis


Dodatkowo płatne

 • opłata śluzowań na Kanale Augustowskim: po stronie polskiej (2 na szlaku) – 4,10 zł/kajak/śluza; śluzowania po stronie białoruskiej (4 na szlaku) – 3 BYR (ok. 6,50 zł)/kajak
 • bilety wstępu do: Starego Zamku – 2,5 euro/osoba, Nowego Zamku – 2,5 euro/osoba, muzeum Elizy Orzeszkowej – 1,5 euro/osoba,
 • dopłata do pojedynczego płynięcia w kajaku – 45 zł/spływ,
 • dopłata do 1-os. kajaka CAROLINA – 70 zł/spływ,
 • wypożyczenie namiotu igloo 2-3-os. – 75 zł/spływ,
 • wypożyczenie karimaty – 6 zł/spływ,
 • wypożyczenie wodoodpornego worka kajakowego lub beczki – 15 zł/spływ,
 • korzystanie z sauny – ok. 120 zł/grupa,
 • do nabycia w biurze: mapy szlaków kajakowych, wodoszczelne etui na telefon komórkowy, rękawiczki, płaszcze przeciwdeszczowe.

Informacje dodatkowe

 • min. 1 tydzień przed spływem należy przesłać mailowo skan paszportu (strona ze zdjęciem) w celu uzyskania niezbędnej przepustki w ramach bezwizowego ruchu granicznego
 • Więcej informacji nt. bezwizowego ruchu – tutaj.
 • Spływ organizowany dla min. liczby uczestników – 14 osób.
 • Stan zdrowia uczestników musi umożliwiać udział w spływie kajakowym. Dzieci i młodzież mogą brać udział w spływie tylko pod opieką rodziców lub opiekunów.
 • Miejsca noclegowe – Opcja KOMFORT (w warunkach turystycznych): pokoje 2-4 osobowe w stanicy wodnej; Opcja STANDARD: pole namiotowe przy stanicy wodnej. Na miejscu toalety suche, wiaty, miejsca na ognisko, sauna.
 • Wyżywienie – w pierwszym dniu obiadokolacja, w ostatnim – śniadanie.
 • Możliwość dodatkowego noclegu przed i po spływie w Villi Skomanda w Bazie SZOT – cena z rabatem.
 • Zapewniamy bezpieczne, wygodne i bardzo stabilne 2-osobowe kajaki turystyczne SZOT Komfort własnej produkcji lub kajaki polietylenowe. W przypadku załóg 3-osobowych zapewniamy 3-os. kajaki CRUISER lub TERCET. Flotę po każdym sezonie częściowo wymieniamy na nowe jednostki.
 • Należy zabrać ze sobą: śpiwór (noclegi nie obejmują pościeli) – w opcji KOMFORT, namiot i karimatę (lub wypożyczyć w PT SZOT) – w opcji STANDARD. Proponujemy zabrać również: przeciwsłoneczne nakrycie głowy, krem z filtrem UV, lekkie obuwie turystyczne (np. sandały, klapki), ciepłe ubranie i kalosze na wieczór, środek przeciw komarom, rękawiczki bez palców (np. rowerowe), na wszelki wypadek płaszcz przeciwdeszczowy oraz przede wszystkim DOBRY HUMOR!

Istnieje możliwość organizacji indywidualnej imprezy, w uzgodnionym terminie i zakresem świadczeń. Dla grup proponujemy również imprezę w opcji LUX – z noclegami w hotelu*** w Grodnie.

 

Zapraszamy na spływy z pasją – na Białoruś bez wizy!

Lokalizacja


Spływy kajakowe z pasją, Czarna Hańcza, Rospuda, Kanał Augustowski
ul. Konwaliowa 2
Augustów 16-300, Polska

szot@szot.pl

+48 87 644 67 58

+48 601 146 703