Czarna Hańcza i Kanał Augustowski – spływ STANDARD 6 dni

Poznaj najpiękniejszą rzekę Czarną Hańczę i fascynujący Kanał Augustowski z pokładu kajaka. Spływ kajakowy z noclegami na szlaku, 6 dni. TERMINY '2020

Wigry

Augustów

6 dni

93 km

noclegi na szlaku

HB - śniadania, obiadokolacje

zorganizowany / z opieką ratownika

łatwa

Piękna, dzika przyroda, urokliwe osady przycupnięte na brzegach, regionalna kuchnia i życzliwi mieszkańcy – czyż to nie jest sceneria wymarzonego urlopu?
Wszystko to zobaczysz, gdy popłyniesz wraz z nurtem Czarnej Hańczy, wijącej się serpentyną wśród lasów Puszczy Augustowskiej. Dalej spływ zabytkowym Kanałem Augustowskim z ręcznie obsługiwanymi śluzami oraz malowniczymi jeziorami na trasie.
Dogodne miejsca noclegowe z wyborem opcji, smaczne domowe posiłki, przewóz bagaży, kompleksowa organizacja.

Trasa spływu łatwa, dostępna dla początkujących kajakarzy oraz do płynięcia z dziećmi. Rzeka dość szeroka, bez stałych przenosek, o wartkim ale bezpiecznym nurcie z łagodnymi zakolami i zakrętami.

Zakwaterowanie: opcje noclegowe do wyboru – agroturystyka i stanice wodne /bez pościeli/ lub pola biwakowe na szlaku.
Wyżywienie: HB – śniadania, obiadokolacje

SPŁYW W OPCJI KOMFORT (noclegi w Augustowie) TUTAJ. 

Najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce.

 

Wigry SZOT Przystań Kajakowa spływ kajakowy
Czarna Hańcza spływ kajakowy Standard 6 dni SZOT
Spływ kajakowy Kanałem Augustowskim SZOT
Czarna Hańcza i Kanał Augustowski spływ kajakowy SZOT
Kanał Augustowski spływy kajakowe SZOT
Czarna Hańcza i Kanał Augustowski spływ kajakowy 6 dni szot.pl
splyw kajakiem ognisko szot.pl
Czarna Hańcza spływ kajakiem SZOT

Terminy

SCzH1 |05.07-10.07.2020 Brak miejsc
SCzH2 |19.07-24.07.2020 Brak miejsc
SCzH3 |02.08-07.08.2020 Brak miejsc
SCzH4 |16.08-21.08.2020 Brak miejsc

Program

1 dzień

do godz. 11.00 – przyjazd uczestników do Augustowa – Baza SZOT (dojazd – mapa), gdzie znajduje się biuro, wypożyczalnia sprzętu – kajaki, canoe, namioty, rowery itp., Villa Skomanda (komfortowe pokoje, restauracja), bungalow i domki letniskowe, plac zabaw dla dzieci, sauna zewnętrzna, wiata grillowa, ogrodzony parking samochodowy.
W pobliżu znajduje się duży sklep piekarniczo-spożywczy umożliwiający zrobienie zakupów przed spływem.

Przyjazd możliwy również dzień wcześniej z noclegiem w Villi Skomanda. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Przejazd nad Jezioro Wigry do Przystani Kajakowej SZOT w Wigrach. Krótkie indywidualne zwiedzanie Pokamedulskiego Zespołu Klasztornego, gdzie w 1999 roku odpoczywał Papież Jan Paweł II. Stąd piękny widok na panoramę Jeziora Wigry. Przed wypłynięciem omówienie spraw organizacyjnych i zasad bezpieczeństwa na wodzie, szkolenie dla początkujących kajakarzy.

Spływ: Wigry – Maćkowa Ruda   /11 km
Początek spływu na Jeziorze Wigry, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, dalej wpływamy na niewielkie Jezioro Postaw. Następnie meandrującą pośród wysokich trzcin rzekę Czarną Hańczę. Po drodze mijamy niewielkie wioski. Na rzece rozwidlenia, małe wysepki porośnięte trawą.
Nocleg – agroturystyka; pokoje, łazienka na korytarzu / pole biwakowe; prysznic.

2 dzień

Spływ: Maćkowa Ruda – Frącki   /18 km
Spływ rozpoczyna się na odcinku rzeki z wolnym nurtem i wysepkami porośniętymi trzciną, otoczonym łąkami i polami. Dalej bardzo ciekawy etap z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska z trzciną. Rzeka dość szeroka z licznymi roślinami wodnymi. Dookoła piękny krajobraz!
We wsi niedaleko miejsca noclegowego znajduje się sklep. Stanica wodna z barem.
Wieczorem ognisko z kiełbaskami.
Nocleg – stanica wodna; domki letniskowe po remoncie / pole biwakowe; oddzielny budynek z toaletami i prysznicami.

3 dzień

Spływ: Frącki – Mikaszówka    /23 km
Spływ rozpoczynamy bardzo spokojnym odcinkiem rzeki, przebiegającym w większości pośród puszczańskich łąk, z dala od wiejskich zabudowań. Rzeka płynie pośród wysokich traw i trzcin, brak przeszkód. Dalej przepływamy przez “serce” Puszczy Augustowskiej, gdzie rzeka wije się serpentyną w moczarowatej dolinie obrzeżonej lasem. Dość szybki ale bezpieczny nurt ułatwiający płynięcie; rzeka kręta, miejscami powalone przez bobry drzewa, dające się opłynąć. Na koniec 1,5-kilometrowy odcinek Kanału Augustowskiego z zabytkową ręcznie obsługiwaną śluzą Sosnówek (atrakcja!). We wsi Mikaszówka warto odwiedzić drewniany kościółek zbudowany w tradycyjnym puszczańskim stylu. Na miejscu sklepy.
Nocleg – agroturystyka; pokoje, łazienki na korytarzu / pole biwakowe; prysznic.

4 dzień

Spływ: Mikaszówka – Płaska   /12 km
Spływ rozpoczynamy na Kanale Augustowskim, śluzowanie na śluzie Mikaszówka. Dalej przepłyniemy jeziorami malowniczo wtopionymi w leśny krajobraz Puszczy Augustowskiej. Na trasie dwie kolejne śluzy, w tym jedna dwukomorowa – Paniewo z różnicą poziomów wody 6,40! We wsi sklepy i bary gastronomiczne.
Nocleg – agroturystyka; pokoje, łazienka na korytarzu / pole biwakowe; prysznic.

5 dzień

Spływ: Płaska – Przewięź   /17 km
Spokojny etap spływu Kanałem Augustowskim, początkowo po brzegach zarośnięte zatoczki, będące rajem ptactwa wodnego i bobrów. Po prawej stronie ujście Cichej Rzeczki do Jeziora Serwy. Wpływamy na najdłuższy prosty odcinek kanału – tzw. Kanał Czarnobrodzki, otulony zielenią lasów. Na trasie dwie śluzy i w końcowej części spływ Jeziorem Białym.
Nocleg – ośrodek wypoczynkowy; domki letniskowe z łazienkami, stołówka, plaża z kąpieliskiem nad Jeziorem Białym. Pole biwakowe.

6 dzień

Spływ: Przewięź – Augustów   /12 km
Ostatni etap spływu malowniczymi jeziorami: Białe i Necko. Na brzegach wiele plaż i dogodnych miejsc na kąpiel. Jeziora te są bardzo atrakcyjne dla żeglarzy i motorowodniaków. Należy płynąć wzdłuż brzegu jeziora, pamiętając, że mniejsze jednostki wodne, powinny ustępować większym, a także ze względu na boczną falę na jeziorze. Na koniec spływ rzeką Nettą przecinającą miasto Augustów i Kanałem Augustowskim. Na trasie śluza Augustów. Koniec spływu przy Bazie SZOT.


Cena

1159 zł /osoba                    1049 zł /dziecko do 12 lat
Opcja STANDARD – noclegi w agroturystyce – pokoje lub domki letniskowe 2-4 os. na szlaku /bez pościeli/

1009 zł /osoba                      909 zł /dziecko do 12 lat
Opcja NAMIOT – noclegi na polach biwakowych na szlaku


Cena zawiera

 • miejsce w 2-os. kajaku turystycznym Szot KOMFORT z wyposażeniem (wiosło, kamizelka asekuracyjna, miękkie siedzisko)
 • noclegi – zgodnie z opcją
 • wyżywienie (śniadanie, gorąca obiadokolacja); dziecko do 12 lat – ½ porcji
 • opieka ratownika/instruktora
 • przejazd busem z Augustowa do Wigier /Przystań kajakowa SZOT nad Jeziorem Wigry
 • karta wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego
 • ognisko z kiełbaskami
 • codzienny transfer bagażu na trasie spływu
 • mapa szlaku – 1 na kajak
 • ubezpieczenie NNW (AXA s. u. 20000 zł)
 • składka do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w wys. 0 zł.

Parking samochodu na czas spływu w Bazie SZOT – Gratis.
Dla Stałych Gości – rabat.


Dodatkowo płatne

 • śluzowania na Kanale Augustowskim (9 na szlaku) – 4,30 zł/kajak/śluza. Płatne gotówką u śluzowych. Śluzy czynne do godz. 19.00
 • dopłata do 1-os. kajaka SINGLE  – 50 zł
 • dopłata do 1-os. kajaka CAROLINA lub płynięcie pojedynczo – 150 zł
 • dopłata do 2-os. kajaka polietylenowego: CRUISER II / VISTA / HORIZON – 35 zł /os.
 • dopłata do pokoju / domku dla 1 osoby – opcja STANDARD – 170 zł /spływ
 • wypożyczenie namiotu igloo 2-os. – 140 zł/spływ + kaucja 50 zł
 • wypożyczenie karimaty – 12 zł /spływ
 • wypożyczenie wodoodpornego worka kajakowego 55l / wodoszczelnej beczki 3,5l/10,4l – 24 zł /spływ + kaucja 50 zł
 • korzystanie z sauny – ok. 100 zł /grupa
 • do nabycia w biurze: mapy szlaków kajakowych, wodoszczelne etui na telefon komórkowy, rękawiczki, czapki przeciwsłoneczne, płaszcze przeciwdeszczowe

Informacje dodatkowe

 • Uczestnikiem spływu może zostać każdy, bez względu na wiek i kondycję, kto ma ochotę aktywnie wypocząć i powiosłować. Uczestnicy to osoby w różnym wieku, w parach lub pojedynczo, rodziny z dziećmi, studenci. Wszyscy, którzy chcą aktywnie spędzić czas pośród pięknej przyrody, a także poznać nowych ludzi, przeżyć przygodę, pobyć z rodziną lub przyjaciółmi.
 • Stan zdrowia uczestników musi umożliwiać udział w spływie kajakowym. Dzieci i młodzież mogą brać udział w spływie tylko pod opieką rodziców lub opiekunów.
 • Miejsca noclegowe – Opcja STANDARD: pokoje 2-4 osobowe na kwaterach agroturystycznych lub 2-4 osobowe proste domki letniskowe bez łazienek, położone na szlaku kajakowym; Opcja NAMIOT: pola namiotowe przy kwaterach agroturystycznych lub stanicach. Na miejscu lub w pobliżu: toalety (czasem suche), prysznice, umywalnie, miejsca na ogniska.
 • Wyżywienie – smaczne, domowe posiłki regionalnej kuchni przygotowywane na miejscu. W pierwszym dniu obiadokolacja, w ostatnim – śniadanie.
 • Zapewniamy bezpieczne, wygodne i bardzo stabilne 2-osobowe kajaki turystyczne Szot KOMFORT własnej produkcji lub kajaki polietylenowe 1-, 2- i 3-osobowe.
 • Popołudniami i wieczorami gramy w siatkówkę, badmintona i inne gry zespołowe lub chodzimy na krótkie wycieczki piesze. Wieczorem integrujemy się przy ogniskach. Osoby uzdolnione muzycznie prosimy o zabranie ze sobą sprzętu muzycznego, np. gitary.
 • Impreza organizowana przy min. liczbie uczestników – 8 osób.
 • Możliwość dodatkowego noclegu przed i po spływie w Villi Skomanda w Bazie SZOT – cena z rabatem.
 • Bagaż przeznaczony do codziennego transferu: nie powinien być zapakowany w walizkach, tylko w plecakach i torbach turystycznych. Nie może przekraczać 20 kg/os. i zawierać dużych rzeczy, np. leżaków.
 • Należy zabrać ze sobą śpiwór (noclegi nie obejmują pościeli) a w przypadku OPCJI NAMIOT również namiot i karimatę (lub wypożyczyć w PT SZOT). Proponujemy zabrać również: przeciwsłoneczne nakrycie głowy, krem z filtrem UV, strój kąpielowy, lekkie obuwie turystyczne (sandały lub klapki), środek przeciw komarom na wieczór, ciepłe ubranie i kalosze na wieczór, rękawiczki bez palców (np. rowerowe), płaszcz przeciwdeszczowy oraz przede wszystkim DOBRY HUMOR!

Istnieje także możliwość organizacji indywidualnego spływu kajakowego. Wówczas to Państwo decydujecie o trasie, terminie i ewentualnych dodatkowych świadczeniach na spływie – Cennik wypożyczenia sprzętu.

Atrakcje na trasie spływu:

 • Pokamedulski Zespół Klasztorny z kościołem z XVII w znajdujący się nad Jeziorem Wigry,
 • Kanał Augustowski – zabytek hydrotechniczny wraz z ręcznie obsługiwanymi śluzami (14 po stronie polskiej, 3 po stronie białoruskiej i 1 śluza Kurzyniec – graniczna). W Polsce największa śluza dwukomorowa Paniewo (6,40m).

W Augustowie warto zobaczyć:

 • Rynek Zygmunta Augusta wraz z kolumną Króla Zygmunta II Augusta, założyciela miasta.
 • Bazylika Mniejsza NSJ – trójnawowy neoromański kościół przy ul. 3 Maja (1906-1911)
 • Muzeum Kanału Augustowskiego – mieści się w zabytkowym drewnianym Dworku gen. Ignacego Prądzyńskiego – biuro budynku administracji z okresu budowy Kanału Augustowskiego oraz Dział Muzeum Ziemi Augustowskiej poświęconej budowie kanału w Augustowie.
 • Śluza Augustów – wybudowana w latach 1825- 1826.
 • Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej – w wieży kościoła mieści się muzeum 1-go Pułku Ułanów Krechowieckich.
 • Amfiteatr w Augustowie – oddany do użytku w 2013 r., położony nad Jeziorem Necko przy plaży miejskiej “Radiowej Trójki”.
 • Wyciąg nart wodnych na Jeziorze Necko.

Zapraszamy na spływy z pasją 😉


Proponujemy również

Lokalizacja


Spływy kajakowe z pasją, Czarna Hańcza, Rospuda, Kanał Augustowski
ul. Konwaliowa 2
Augustów 16-300, Polska

szot@szot.pl

+48 87 644 67 58

+48 601 146 703