Biała Hańcza i Czarna Hańcza – Litwa i Polska – Standard/Komfort 7 dni

Bystry nurt i naturalne przeszkody na Białej Hańczy. Relaks i leniwe wiosłowanie na Czarnej Hańczy. Survival i komfort w jednym wydaniu czyli "Black and White" w kajaku. NOWOŚĆ

Kapciamiestis

Rygol

7 dni

77 km

pole namiotowe / Villa Skomanda w Augustowie

HB - śniadania, obiadokolacje

zorganizowany / z opieką ratownika

różne stopnie trudności

Chyba wszyscy kajakarze znają szlak Czarnej Hańczy. Jednak niewielu wie, że kilkadziesiąt kilometrów dalej, tuż za granicą z Litwą, płynie siostrzana rzeka Biała Hańcza. Szlak równie piękny, o odmiennym charakterze rzeki i mniej odwiedzany.

Chcesz doświadczyć czegoś nowego i naprawdę ekscytującego w nieco survivalowych warunkach? By następnie odprężyć się na spokojnym nurcie drugiej rzeki z komfortowymi noclegami? Popłyń z nami!

Biała Hańcza (Baltoji Ancia) – za miejscowością Kapciamiestis rzeka płynie w głębokim wąwozie. Wrażenie jest piorunujące, strome, dzikie zbocze, łoskot wody w dole, biel piaszczystego dna. Urzekający krajobraz. Dalej koryto rzeki rozszerza się i na odcinku 8 km ma szerokość 200-300 m. Jest to spowodowane zbudowaniem zapory wodnej i elektrowni przy ujściu dwóch innych rzek do Białej Hańczy. Na odcinku 4,5 km, od zapory do ujścia Biała Hańcza ma bardzo ostry nurt. Spadek wynosi tu 9,9 m (około 2,2 m/km). W rzece jest dużo głazów. Bystrza, zakręty, zwalone drzewa. To najbardziej emocjonujący odcinek na całej trasie. Na koniec wpada do Niemna.

Czarna Hańcza – królowa rzek Pojezierza Augustowskiego. Szlak kajakowy rozpoczyna się od Jeziora Wigry, gdzie rzeka przepływa przez teren Wigierskiego Parku Narodowego. Dalej rzeka płynie leniwie wśród wysokich trzcin, czasem tworząc szerokie, bagienne rozlewiska. Za miejscowością Wysoki Most Czarna Hańcza przyśpiesza, meandrując pośród malowniczych borów Puszczy Augustowskiej i bagnistych łąk puszczańskich wsi. Puszcza Augustowska to drugi co do wielkości w kraju zwarty kompleks leśny, o powierzchni ponad 114 tys. ha. W Rygolu rzeka łączy się z systemem wodnym Kanału Augustowskiego, a z jego wodami płynie na Białoruś.

Trasa spływu nieco trudna na Białej Hańczy, ze względu na liczne bystrza, szybki nurt i miejscami powalone drzewa, na koniec głazy. Dalej na Czarnej Hańczy trasa łatwa, dostępna dla początkujących,

Na Litwie jeden nocleg w namiocie, potem w Augustowie noclegi w komfortowym bungalowie lub w namiocie. Smaczne domowe posiłki, transfery, kompleksowa organizacja.

Zakwaterowanie:

 1. Litwa – pole namiotowe przy agroturystyce, toaleta, sauna, miejsce na ognisko.
 2. Augustów – Villa Skomanda, pokoje w bungalowie lub domki letniskowe lub pole namiotowe.

Wyżywienie: HB – śniadania, obiadokolacje

Prawdziwe emocje i błogi relaks – dwie rzeki, dwa kraje i dwa różne charaktery!

Terminy

SBCzH1 | 12.07-18.07.2020 Brak miejsc
SBCzH2 | 23.08-29.08.2020 Rezerwuj

Program

1 dzień

Przyjazd uczestników do Augustowa; zakwaterowanie w Villi Skomanda /od godz. 15.00/.

Baza SZOT – biuro, wypożyczalnia sprzętu – kajaki, canoe, rowery, namioty; Villa Skomanda – hotel z restauracją, bungalow  (8 pokoi z łazienkami i werandami), 4-osobowe domki letniskowe oraz plac zabaw dla dzieci, sauna zewnętrzna, wiata biesiadna z grillem i miejscem ogniskowym, wypożyczalnia rowerów turystycznych, parking samochodowy. Wszystko na ogrodzonym terenie, otoczonym lasem i zielenią.
W pobliżu znajduje się Kanał Augustowski, Puszcza Augustowska, wiedzie też Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

2 dzień

godz. 8:30    Przejazd do Kapciamiestis na Litwie /ok. 1,30 godz.

Przed wypłynięciem omówienie spraw organizacyjnych i zasad bezpieczeństwa na wodzie, szkolenie dla początkujących kajakarzy.

Spływ kajakowy Białą Hańczą: Kapciamiestis – Menciske  /10 km

Płyniemy na południe. Rzeka niezbyt szeroka, o piaszczystym dnie, wartko meandruje w otoczeniu lasu. Brzegi raz wznoszą się w górę, raz opadają płasko ku wodzie. Miejscami rzeka się zwęża, tworząc bystrza. Od czasu do czasu trudne przejścia przez zwalone drzewa (atrakcja!). Wokół jasny sosnowy las i piękne widoki.

Obiadokolacja – catering dostarczony przez PT SZOT /np. bigos, kiełbasa z ogniska/.

Nocleg – pole namiotowe przy agroturystyce; toaleta, sauna.

3 dzień

Spływ kajakowy Białą Hańczą: Menciske – Sventijanskas  /15 km

Początkowo płyniemy wąską rzeką, by po 3 km wpłynąć na jezioro zaporowe. Jego brzegi są piaszczyste, porośnięte sosnowymi lasami, z biwakami dla turystów. Powietrze przesycone żywicznym aromatem. Dopływamy do zapory i hydroelektrowni, gdzie musimy przenieść kajaki (ok. 300m). Dalsza trasa to prawdziwe wrażenia. Ten odcinek Białej Hańczy jest całkowicie nietknięty przez cywilizację. Rzeka jest szeroka, z silnymi prądami, licznymi bystrzami, naturalnymi przeszkodami, spektakularnymi zboczami, z których wypływa wiele źródeł, miejscami głazy.

Po spływie przejazd do Augustowa; zakwaterowanie w Villi Skomanda.

4 dzień

Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu nad Jezioro Wigry do Przystani Kajakowej SZOT, tuż przy klasztorze. Krótkie indywidualne zwiedzanie Pokamedulskiego Zespołu Klasztornego. Tutaj w 1999 roku odpoczywał Papież Jan Paweł II. Stąd piękny widok na panoramę Jeziora Wigry.

Spływ kajakowy Czarną Hańczą: Wigry – Maćkowa Ruda   /11 km

Początek spływu na Jeziorze Wigry, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, dalej wpływamy na niewielkie Jezioro Postaw. Następnie meandrującą pośród wysokich trzcin rzekę Czarną Hańczę. Po drodze mijamy niewielkie wioski. Na rzece rozwidlenia, małe wysepki porośnięte trawą.
Po spływie powrót do Augustowa.

Wieczorem ognisko z kiełbasą.

5 dzień

Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.

Spływ kajakowy Czarną Hańczą: Maćkowa Ruda – Frącki   /18 km

Odcinek rzeki z wolnym nurtem i wysepkami porośniętymi trzciną, otoczony łąkami i polami. Dalej bardzo ciekawy etap z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska z trzciną. Rzeka dość szeroka z licznymi roślinami wodnymi. Dookoła piękny krajobraz!
Po spływie powrót do Augustowa.

6 dzień

Przejazd na miejsce rozpoczęcia spływu.

Spływ kajakowy Czarną Hańczą: Frącki – Rygol  /23 km

Spokojny fragment rzeki przebiegający w większości pośród puszczańskich łąk, z dala od wiejskich zabudowań. Rzeka płynie wśród wysokich traw i trzcin, brak przeszkód. Dalej przepływamy przez “serce” Puszczy Augustowskiej, gdzie rzeka wije się serpentyną w moczarowatej dolinie obrzeżonej lasem. Dość szybki ale bezpieczny nurt ułatwiający płynięcie; rzeka kręta, miejscami powalone przez bobry drzewa, dające się opłynąć.

Po spływie powrót do Augustowa.

7 dzień

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd uczestników.
Lub: przedłużenie pobytu i: zwiedzanie Augustowa, udział w wycieczce rowerowej (wypożyczalnia rowerów na miejscu w Villi Skomanda), rejsie statkiem i wielu innych atrakcjach.
Proponujemy również udział w wycieczkach jednodniowych: po Suwalszczyźnie, na Litwę do Wilna i Trok lub do Druskiennik, na Białoruś do Grodna. Rezerwacja wycieczek w recepcji; odbiór uczestników i transport powrotny do Villi Skomanda.


Cena

1669 zł /osoba            1339 zł /dziecko do 12 lat w pokoju z 2 osobami        1399 zł /osoba 3-cia w pokoju
Opcja NAMIOT + BUNGALOW /w pokoju 2-osobowym

1559 zł /osoba**         1499 zł/dziecko do 12 lat**
Opcja NAMIOT + DOMEK letniskowy 4-osobowy
**4 osoby w domku

1339 zł/osoba             1279 zł/dziecko do 12 lat
Opcja NAMIOT – pole namiotowe na Litwie i w Bazie Szot


Cena zawiera

 • miejsce w 2-os. kajaku polietylenowym z wyposażeniem (wiosło, kamizelka asekuracyjna, miękkie siedzisko) – 5 dni
 • 6 noclegów – zgodnie z opcją
 • 6 x wyżywienie (śniadanie, gorąca obiadokolacja); dziecko do 12 lat – ½ porcji
 • ognisko z kiełbaskami
 • transfery osób busem / autokarem z i do Bazy SZOT w Augustowie, zgodnie z programem
 • przewóz bagaży w 2. i 3. dniu spływu na Litwie
 • opieka ratownika wodnego / instruktora – 5 dni
 • karta wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego
 • ubezpieczenie NNW (AXA, suma ubezpieczeniowa 20000 zł) – Polska i NNW + KL (AXA, s.u.: NNW 2000 euro + KL 10000 euro) – Litwa
 • składka do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w wys. 0 zł.

Parking samochodu na czas spływu – Gratis.
Dla Stałych Gości – rabat.


Dodatkowo płatne

 • opłata miejscowa w Augustowie – 8 zł/osoba/spływ
 • dopłata do pokoju 1-osobowego w bungalowie – 360 zł/osoba /spływ
 • w przypadku Opcji NAMIOT, prysznice w Bazie SZOT dodatkowo płatne – 5 zł/prysznic
 • dopłata do 1-os. kajaka SINGLE – 20 zł /spływ
 • dopłata do 1-os. kajaka CAROLINA lub płynięcie pojedynczo – 100 zł /spływ
 • wypożyczenie namiotu igloo 2-os. –  30 zł/2 dni lub 175 zł/7 dni  /+ kaucja 50 zł/
 • wypożyczenie karimaty – 12 zł/spływ
 • wypożyczenie wodoodpornego worka kajakowego 55l / wodoszczelnej beczki 3,5l/10,4l – 20 zł/spływ /+ kaucja 50 zł/
 • korzystanie z sauny w Villi Skomanda – 150 zł/2 godz./grupa
 • do nabycia w biurze: mapy szlaków kajakowych, wodoszczelne etui na telefon komórkowy, czapki przeciwsłoneczne, płaszcze przeciwdeszczowe.

Informacje dodatkowe

 • Spływ polecany dla osób posiadających umiejętności pływania kajakiem, którym nie straszne przeszkody w postaci powalonych drzew. Uczestnicy spływów to osoby w różnym wieku, w parach lub pojedynczo, rodziny, studenci. Wszyscy, którzy chcą spędzić więcej czasu w kajaku, a także poznać nowych ludzi, przeżyć przygodę, pobyć z rodziną lub przyjaciółmi. Dla szukających bliskiego kontaktu z przyrodą.
 • Stan zdrowia uczestników musi umożliwiać udział w spływie kajakowym. Dzieci i młodzież mogą brać udział w spływie tylko pod opieką rodziców lub opiekunów.
 • Miejsca noclegowe:
 • Pole namiotowe nad Białą Hańczą na Litwie – przy agroturystyce; na miejscu toaleta, sauna zewnętrzna, miejsce na ognisko, duży teren zieleni.
  Bungalow (drewniany) – pokoje 2 osobowe z dostawką – rozkładaną sofą. Wyposażenie: łazienka z prysznicem i suszarką do włosów, lodówka, TV, czajnik, pościel, ręczniki. Każdy pokój posiada oddzielne wejście przez werandę, wyposażoną w stolik i krzesła.
  Domki letniskowe 4-osobowe z tarasami. Wyposażenie: łazienka z prysznicem i suszarką do włosów, TV, lodówka, pościel, ręczniki. Na parterze: wersalka, sofa; na poddaszu: 2 pojedyncze łóżka.
  Pole namiotowe w Bazie SZOT, dostęp do toalet z umywalkami, wiata z ławkami. Prysznic dodatkowo płatny.

W Villi Skomanda istnieje możliwość gry w siatkówkę, badmintona; na miejscu plac zabaw dla dzieci, sauna, wypożyczalnia rowerów.

 • Wyżywienie – smaczne, domowe posiłki w restauracji Villi Skomanda. Na Litwie gorący posiłek w formie cateringu. W pierwszym dniu obiadokolacja, w ostatnim – śniadanie.
 • Zapewniamy bezpieczne, wygodne 2-osobowe kajaki polietylenowe CRUISER II / VISTA / HORIZON.
 • Impreza organizowana przy min. liczbie uczestników – 8 osób.
 • Należy zabrać ze sobą namiot i karimatę na pierwszy nocleg na Litwie; lub wypożyczyć w PT SZOT
 • Proponujemy zabrać również: przeciwsłoneczne nakrycie głowy, krem z filtrem UV, strój kąpielowy, lekkie obuwie turystyczne (sandały lub klapki), środek przeciw komarom na wieczór, ciepłe ubranie na wieczór, rękawiczki bez palców (np. rowerowe), kurtkę przeciwdeszczową z kapturem oraz przede wszystkim DOBRY HUMOR!

Istnieje także możliwość organizacji indywidualnego spływu kajakowego. Wówczas to Państwo decydujecie o trasie, terminie i ewentualnych innych świadczeniach na spływie – Cennik wypożyczenia sprzętu.

 

W AUGUSTOWIE WARTO ZOBACZYĆ:

Po zakończonym spływie możemy w ramach odpoczynku wybrać się w Augustowie w podróż z Żeglugą Augustowską. Statkiem wycieczkowym można wypłynąć w rejs m.in. do Studzienicznej. 8 czerwca 1999 r. Papież Jan Paweł II odbył rejs z Augustowa do Studzienicznej na statku „Serwy”. Statek pływa do dzisiaj, a na dolnym jego pokładzie można zobaczyć kajutę służbową, którą Papież obrał sobie na miejsce skupienia i modlitwy w czasie rejsu. Na górnym pokładzie „miejsce papieskie” to pierwsza ławka z przodu, miejsce przy lewej burcie. Statek zatrzymał się na swojej trasie dwukrotnie. Raz na Jeziorze Białym w dawnym Ośrodku Wojskowym (obecnie Oficerski Yacht Club), drugi raz na Jeziorze Studzienicznym w Studzienicznej. W obu miejscach powstały pomniki upamiętniające tamte wizyty; w pierwszym fotel papieski, w drugim postać Papieża schodzącego na ląd.

 • Rynek Zygmunta Augusta wraz z kolumną Króla Zygmunta II Augusta, założyciela miasta.
 • Bazylika Mniejsza NSJ – trójnawowy neoromański kościół przy ul. 3 Maja (1906-1911).
 • Muzeum Kanału Augustowskiego – mieści się w zabytkowym drewnianym Dworku gen. Ignacego Prądzyńskiego – biuro budynku administracji z okresu budowy Kanału Augustowskiego oraz Dział Muzeum Ziemi Augustowskiej poświęconej budowie kanału w Augustowie.
 • Śluza Augustów – wybudowana w latach 1825- 1826.
 • Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej – w wieży kościoła mieści się muzeum 1-go Pułku Ułanów Krechowieckich.
 • Amfiteatr w Augustowie – oddany do użytku w 2013 r., położony nad Jeziorem Necko przy plaży miejskiej “Radiowej Trójki”
 • Wyciąg nart wodnych na Jeziorze Necko.

Zapraszamy na spływy z pasją 😉


Proponujemy również

Lokalizacja


Spływy kajakowe z pasją, Czarna Hańcza, Rospuda, Kanał Augustowski
ul. Konwaliowa 2
Augustów 16-300, Polska

szot@szot.pl

+48 87 644 67 58

+48 601 146 703